Blog,
Nocny ból zęba

Ból zęba może przytrafić się w różnych sytuacjach i o każdej porze.

Zdaniem wielu osób, najgorsze są jednak dolegliwości bólowe przytrafiające się w nocy.

ból zęba

Pacjenci bardzo często zadają sobie pytanie: dlaczego zęby najsilniej bolą właśnie w nocy? Co sprawia, że w dzień usypiają naszą czujność, a kiedy przychodzi wieczór i kładziemy się do łóżka atakują ze zdwojoną siłą? I to taką, której czasami nie jest w stanie pokonać nawet podwójna dawka silnego leku przeciwbólowego

Jako przyczynę nocnego bólu zęba najczęściej podaje się ostre zapalenie miazgi, czyli nerwów i naczyń krwionośnych znajdujących się w kanałach korzeniowych. W takie sytuacji z pozoru wszystko wydaje się w porządku: żadnego ubytku próchniczego nie widać, wszystkie wypełnienia są nienaruszone. Wewnątrz komory i kanału rozwija się jednak zapalenie.

Dlaczego objawy nasilają się właśnie w nocy?

Wiąże się to ze zmianą pozycji ciała – z pionowej na poziomą – która z kolei powoduje wzrost ciśnienia w tkankach i większy dopływ krwi do mózgu. Ból jest zresztą oznaką, że stan zapalny w zębie jest już mocno zaawansowany i nawet jeśli udaje się go doraźnie zwalczyć, to po pewnym czasie i tak powróci, nieraz o wiele silniejszy. Dlatego w takich przypadkach już na drugi dzień rano należy zadzwonić do gabinetu i umówić się na wizytę u dentysty. Jeśli ból zęba w nocy jest jednak bardzo mocny i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak gorączka czy bóle głowy, warto poszukać najbliższej kliniki oferującej nocą pomoc stomatologiczną.

Jeśli jednak nie mamy w pobliżu apteki czy dyżuru stomatologicznego warto wypróbować kilka domowych sposobów na ból zęba w nocy.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne mają niektóre zioła, takie jak szałwia lub rumianek. Opakowanie z ich suszonymi liśćmi warto zawsze mieć w domu.

Gdy dopadnie nas ból zęba w nocy z pewnością nie zaszkodzi, a może pomóc, wypłukanie ust naparem z tych roślin. Torebkę szałwii lub rumianku (albo łyżkę suszu) należy zalać wrzątkiem, ostudzić i przepłukać bolące miejsce. Dla wzmocnienia efektu można sięgnąć również po wykorzystywane w kuchni goździki. Jedno ziarenko przyprawy wystarczy rozgnieść i przyłożyć do bolącego zęba. Takie same właściwości ma olejek goździkowy – w tym przypadku należy jednak nasmarować ząb lub przyłożyć do niego wacik nasączony płynem.

Źródło: dentonet

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą
gabinet dentystyczny