Leczenie chorób przyzębia
i sterowana regeneracja kości

ilustracja paradentozy

 

Na paradentozę choruje ponad 10% ludności na świecie. W Polsce odsetek chorujących jest dużo większy, obejmuje ok. 70% ludności. Choroby przyzębia pojawiają się zwykle ok. 30 roku życia, dotykają częściej mężczyzn niż kobiety.

Paradentoza jest chorobą tkanek przyzębia. Powstaje w wyniku długotrwałego procesu zapalnego wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze gromadzące się w miejscu zetknięcia dziąseł i zęba. Namnażające się mikroorganizmy prowadzą do zniszczenia struktur utrzymujących ząb w zębodole.

Nie zawsze możemy określić przyczyny występowania choroby. Najczęstszymi czynnikami wywołującymi schorzenie jest brak dostatecznej higieny jamy ustnej, zmniejszenie odporności immunologicznej organizmu, czynniki dziedziczne, długotrwały stres, palenie tytoniu. Bezpośrednią i pierwotną przyczyną rozwoju paradentozy jest tworząca się płytka bakteryjna, powstała w wyniku zaniedbań codziennej higieny jamy ustnej.

 

grafika ilustująca choroby przyzębia

 

Dalsze nieregularne i nieprawidłowe czyszczenie zębów prowadzi do tworzenia na powierzchni zęba nowej twardej struktury tzw. kamienia nazębnego. Stanowi on doskonałą powierzchnię do dalszego namnażania się bakterii. Kamień nazębny kaleczy i uszkadza dziąsła rozpoczynając ich stan zapalny zwany zapaleniem dziąseł (gingivitis). Objawia się to zaczerwienieniem, obrzękiem i łatwym krwawieniem dziąseł, nawet przy szczotkowaniu.

Nie leczony, długotrwały stan zapalny dziąseł, powstały w wyniku działania bakterii i ich toksyn prowadzi do osłabienia włókien łącznotkankowych, które łączą ząb z kością. Manifestuje się to obniżeniem dziąseł oraz tworzeniem kieszonek dziąsłowych. Zniszczenie przyczepu łącznotkankowego zapoczątkowuje proces rozchwiania zębów w zębodole oraz samoistnego wypadania pojedynczych lub kilku zębów.

Paradentoza leczenie – wstępem do każdej z metod leczenia chorób przyzębia jest bardzo dokładne, profesjonalne usuniecie kamienia nazębnego i osadów.

Zapraszamy do naszego gabinetu – leczenie: choroby przyzębia, Kraków, (paradentoza – Kraków)

Artykuł - leczenie chorób przyzębia