Licówki

Licówka to cieniutki płatek(0,5-0,75mm)ceramiki nakładany na powierzchnię wargową lub policzkową zęba w celu poprawienia jego estetyki.Najczęściej stosuje się je od kła do kła czyli na sześciu przednich zębach. Licówki są najczęściej stosowane w przypadku zębów ciemnych , z uszkodzonym szkliwem ,przebarwieniami lub widocznymi wypełnieniami. Często znajdują zastosowanie przy niewielkich wadach zgryzu ,nierównym kształcie zębów lub diastemie.

Podział licówek

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe – wykonuje się z masy akrylowej i ceramicznej łączonej z innymi materiałami. Licówka porcelanowa cechuje się dużą odpornością na przebarwienia jest elastyczna i bardzo wytrzymała. Jest niemal nie do odróżnienia od zęba własnego ,jej kolor dopasowuje się indywidualnie do uzębienia pacjenta. Trwałość licówek porcelanowych określa się na 13-15 lat. Materiał , z którego wykonuje się licówki jest doskonale tolerowany przez organizm. Zaleta jest również to ,że nie łapie osadu tak łatwo jak nasze zęby.
Licówki porcelanowe warto wybrać w przypadku startych zębów, przy ubytkach przyszyjkowych, urazowych odłamaniach brzegów siecznych.

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe wykonuje się podczas wizyty w gabinecie stomatologicznych ,niewątpliwie ich zaleta jest to ,że od razu wykonuje je lekarz ,nie potrzeba wycisków i wysyłania pracy do technika w laboratorium protetycznym. Lekarz dobiera kolor podczas wizyty i na miejscu może skorygować kształt licówki. Materiał , z którego licówka jest wykonana to kompozyt światłoutwardzalny, czyli identyczny z jakiego wykonuje się wypełnienia. Należy mieć świadomość ,że taka licówka nie jest tak trwała jak porcelanowa, łatwiej tez łapie osad i co pewien czas należy ją odświeżyć i wypolerować. Jej trwałość szacuje się na 2-5 lat.
Licówka kompozytowa to tańsze rozwiązanie , które pozwala na korektę kształtu zęba ,poprawienie jego koloru i ukrycie mechanicznych uszkodzeń zęba , takich jak uszczerbiene czy pęknięcie szkliwa.

Stomatologia estetyczna – licówki Glamsmile

GLAMSMILE – licówki to nowa opatentowana, stosowana już od 5 lat w stomatologii estetycznej technologia. Pozwala uzyskać uśmiech o którym marzą pacjenci przy minimalnej ingerencji w tkanki zęba.

Dzięki tej metodzie można poprawić zarówno kształt, kolor jak i położenie zębów w łuku, można pozamykać szpary między zębami i trwale je wybielić – nawet w przypadku ostrych zmian koloru wywołanych przyjmowaniem tetracyklin, można też poprawić efekt leczenia ortodontycznego po zdjęciu aparatu stałego.
Wskazania do zakładania licówek GLAMSMILE są nieco inne niż w przypadku licówek tradycyjnych. Zakłada się je na 12 zębów na górze i/lub na dole, bez lub przy minimalnym preparowaniu tkanek zęba, oczywiście po wyleczeniu ubytków próchnicowych. Są bardzo cienkie, można więc nimi korygować kolor i tylko niewielkie wady, nie tak jak w przypadku technologii tradycyjnej kiedy licówką można odbudować nawet 30 % uszkodzenia. Niewątpliwym plusem tej metody jest brak szlifowania.

Efekt leczenia można jeszcze dodatkowo wzmocnić przeprowadzając wcześniej wybielanie zębów przy pomocy tradycyjnej metody nakładkowej lub lampy Beyond.
W metodzie GLAMSMILE licówki wykonywane są z porcelany lub kompozytów hybrydowych. Podczas pierwszej wizyty pobiera się wyciski i wykonuje techniką cyfrową zdjęcia zębów i twarzy z przodu i z profilu. Ustala się również z pacjentem jego oczekiwania.

Wyciski i zdjęcia wysyłane są do autoryzowanego laboratorium w Belgii, skąd po okresie około 2 tygodni otrzymuje się w specjalnym opakowaniu wykonane techniką CAD/CAM licówki.
Podczas drugiej wizyty nakłada się licówki na zęby używając takich samych materiałów jak przy licówkach tradycyjnych. Jest to prosty zabieg, bo licówki są już wstępnie ustawione w specjalnej szynie ułatwiającej ich pozycjonowanie. Na koniec pozostaje jedynie usunięcie nadmiarów i prace wykończeniowe. Licówki GLAMSMILE są wytrzymałe, a ponieważ są bardzo cienkie pozwalają uniknąć szlifowania zdrowych zębów, tak więc nie ma potrzeby stosowania znieczuleń i żadnych innych zabiegów.

SE+ Studio Stomatologii Estetycznej z Krakowa jest jednym z pierwszych miejsc w Polsce które posiada autoryzację umożliwiającą ich wykonywanie.

                     Przed                                                Po

Pacjent

Pacjentka przed założeniem licówek Glam Smile

Pacjentka po założeniu licówek Glam Smile

Dla zabezpieczenia licówek, każdemu pacjentowi wykonuje się specjalne szyny, które powinien używać podczas snu.