Licówki

Licówka to cieniutki płatek(0,5-0,75mm)ceramiki nakładany na powierzchnię wargową lub policzkową zęba w celu poprawienia jego estetyki.Najczęściej stosuje się je od kła do kła czyli na sześciu przednich zębach. Licówki są najczęściej stosowane w przypadku zębów ciemnych , z uszkodzonym szkliwem ,przebarwieniami lub widocznymi wypełnieniami. Często znajdują zastosowanie przy niewielkich wadach zgryzu ,nierównym kształcie zębów lub diastemie.

Podział licówek

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe – wykonuje się z masy akrylowej i ceramicznej łączonej z innymi materiałami. Licówka porcelanowa cechuje się dużą odpornością na przebarwienia jest elastyczna i bardzo wytrzymała. Jest niemal nie do odróżnienia od zęba własnego ,jej kolor dopasowuje się indywidualnie do uzębienia pacjenta. Trwałość licówek porcelanowych określa się na 13-15 lat. Materiał , z którego wykonuje się licówki jest doskonale tolerowany przez organizm. Zaleta jest również to ,że nie łapie osadu tak łatwo jak nasze zęby.
Licówki porcelanowe warto wybrać w przypadku startych zębów, przy ubytkach przyszyjkowych, urazowych odłamaniach brzegów siecznych.

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe wykonuje się podczas wizyty w gabinecie stomatologicznychniewątpliwie ich zaleta jest to ,że od razu wykonuje je lekarz ,nie potrzeba wycisków i wysyłania pracy do technika w laboratorium protetycznym. Lekarz dobiera kolor podczas wizyty i na miejscu może skorygować kształt licówki. Materiał , z którego licówka jest wykonana to kompozyt światłoutwardzalny, czyli identyczny z jakiego wykonuje się wypełnienia. Należy mieć świadomość ,że taka licówka nie jest tak trwała jak porcelanowa, łatwiej tez łapie osad i co pewien czas należy ją odświeżyć i wypolerować. Jej trwałość szacuje się na 2-5 lat.
Licówka kompozytowa to tańsze rozwiązanie , które pozwala na korektę kształtu zęba ,poprawienie jego koloru i ukrycie mechanicznych uszkodzeń zęba , takich jak uszczerbiene czy pęknięcie szkliwa.

Stomatologia estetyczna – licówki Glamsmile

GLAMSMILE – licówki to nowa opatentowana, stosowana już od 5 lat w stomatologii estetycznej technologia. Pozwala uzyskać uśmiech o którym marzą pacjenci przy minimalnej ingerencji w tkanki zęba.

Dzięki tej metodzie można poprawić zarówno kształt, kolor jak i położenie zębów w łuku, można pozamykać szpary między zębami i trwale je wybielić – nawet w przypadku ostrych zmian koloru wywołanych przyjmowaniem tetracyklin, można też poprawić efekt leczenia ortodontycznego po zdjęciu aparatu stałego.
Wskazania do zakładania licówek GLAMSMILE są nieco inne niż w przypadku licówek tradycyjnych. Zakłada się je na 12 zębów na górze i/lub na dole, bez lub przy minimalnym preparowaniu tkanek zęba, oczywiście po wyleczeniu ubytków próchnicowych. Są bardzo cienkie, można więc nimi korygować kolor i tylko niewielkie wady, nie tak jak w przypadku technologii tradycyjnej kiedy licówką można odbudować nawet 30 % uszkodzenia. Niewątpliwym plusem tej metody jest brak szlifowania.

Efekt leczenia można jeszcze dodatkowo wzmocnić przeprowadzając wcześniej wybielanie zębów przy pomocy tradycyjnej metody nakładkowej lub lampy Beyond.
W metodzie GLAMSMILE licówki wykonywane są z porcelany lub kompozytów hybrydowych. Podczas pierwszej wizyty pobiera się wyciski i wykonuje techniką cyfrową zdjęcia zębów i twarzy z przodu i z profilu. Ustala się również z pacjentem jego oczekiwania.

Wyciski i zdjęcia wysyłane są do autoryzowanego laboratorium w Belgii, skąd po okresie około 2 tygodni otrzymuje się w specjalnym opakowaniu wykonane techniką CAD/CAM licówki.
Podczas drugiej wizyty nakłada się licówki na zęby używając takich samych materiałów jak przy licówkach tradycyjnych. Jest to prosty zabieg, bo licówki są już wstępnie ustawione w specjalnej szynie ułatwiającej ich pozycjonowanie. Na koniec pozostaje jedynie usunięcie nadmiarów i prace wykończeniowe. Licówki GLAMSMILE są wytrzymałe, a ponieważ są bardzo cienkie pozwalają uniknąć szlifowania zdrowych zębów, tak więc nie ma potrzeby stosowania znieczuleń i żadnych innych zabiegów.

SE+ Studio Stomatologii Estetycznej z Krakowa jest jednym z pierwszych miejsc w Polsce które posiada autoryzację umożliwiającą ich wykonywanie.

                     Przed                                                Po

zęby przed i po założeniu licówek

Pacjent

Pacjentka przed założeniem licówek Glam Smile

zęby przed i po założeniu licówek

Pacjentka po założeniu licówek Glam Smile

zęby przed i po założeniu licówek

Dla zabezpieczenia licówek, każdemu pacjentowi wykonuje się specjalne szyny, które powinien używać podczas snu.

szyny do licówek