Blog,
Co zrobić gdy aparat ortodontyczny obciera?

W trakcie leczenia ortodontycznego mogą pojawić się urazy w jamie ustnej. Najczęściej pacjenci mają do czynienia z otarciami, podrażnionymi dziąsłami oraz stanami zapalnymi. Jak sobie z nimi radzić i czy istnieje sposób, by ich uniknąć?

Zalety aparatu na zęby

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się podejmować leczenie ortodontyczne. Młode osoby w ten sposób chcą usunąć wady zgryzu, natomiast osoby dorosłe stosują aparat ortodontyczny, by poprawić wygląd swojego uśmiechu. Jednak bez względu na to, jakie są nasze intencje, aparat wpłynie zawsze pozytywnie także na nasze zdrowie. Proste zęby umożliwiają lepszą higienę jamy ustnej.Warto również zauważyć, że wiele chorób w naszym organizmie, nawet choroby serca, mają swój początek właśnie w nieleczonych zębach.

Wady aparatu ortodontycznego

Niestety, założenie aparatu ortodontycznego ma również pewne wady. Aparat w jamie ustnej jest czymś „obcym”. Jak tak właściwie wygląda? Aparat to metalowe elementy, które umieszcza się na zębach. Części te oddziałują z pewną siłą na zęby i sprawiają, że powoli zmieniają swoje położenie i dzięki temu się prostują. W takiej sytuacji istnieje możliwość wystąpienia urazów oraz podrażnień i każda osoba decydująca się na leczenie ortodontyczne musi się z tym liczyć. Już na pierwszym etapie leczenia pojawia się zwykle dyskomfort. W tym wypadku istnieje również ryzyko wystąpienia podrażnień dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej. Takie urazy mogą mieć wyłącznie charakter przejściowy, jednak niekiedy bywa inaczej – wszystko zależy od reakcji organizmu konkretnego pacjenta. Z tego powodu należy zadbać o zabezpieczenia, które mają nas przed takimi urazami ochronić. 

Aparat ortodontyczny – jak radzić sobie z ranami jamy ustnej?

Zazwyczaj niedługo po założeniu aparatu ortodontycznego pojawiają się pierwsze problemy, jakimi są urazy na dziąsłach oraz błonie śluzowej jamy ustnej.

 W pierwszych dniach po założeniu aparatu może się okazać, że coś jest nie tak. Metalowe elementy mogą obcierać, a zbyt wystające druciki powodować ranki w różnych miejscach. Jak temu zaradzić? Jeśli wydaje nam się, że aparat jest niedokładnie dopasowany i dlatego sprawia nam kłopoty, powinniśmy bezzwłocznie udać się do lekarza, by zidentyfikował źródło problemów. Należy jednak pamiętać, że dyskomfort jest nieunikniony.

  • Przez cały okres leczenia pacjent musi brać pod uwagę to, że aparat będzie powodować otarcia, podrażnienia. Prostowanie zębów polega na powolnym zmienianiu ich położenia. W trakcie tego procesu na wrażliwych fragmentach jamy ustnej mogą pojawić się otarcia. Właśnie z tego powodu cały proces leczenia musi odbywać się pod kontrolą stomatologa z odpowiednią specjalizacją. W trakcie leczenia odbywają się liczne wizyty kontrolne, które mają na celu korekcję ustawień aparatu ortodontycznego (co najmniej co 4-6 tygodni). Jeśli wydaje nam się, że coś jest nie tak – należy nie czekać na umówioną wizytę, a po prostu udać się do swojego lekarza.

Jak uniknąć podrażnień wywołanych noszeniem aparatu na zębach?

Przede wszystkim należy zadbać szczególnie o higienę jamy ustnej. Posiadacze aparatu mogą mieć z tym jednak pewien problem. Standardowa szczoteczka i pasta nie wystarczą. Trzeba się dodatkowo zaopatrzyć w nici dentystyczne oraz płyn do płukania jamy ustnej. Dentyści radzą, by osoby posiadające aparat ortodontyczny myły zęby po każdym posiłku.

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą
gabinet dentystyczny