Blog,
Jak długo nosi się aparat stały?

Jak długo nosi się aparat stały i od czego to zależy? Czy da się przyspieszyć ten proces? Odpowiadamy, ile zwyczajowo nosi się aparat ortodontyczny klasyczny metalowy i spersonalizowany lingwalny.

Ile nosi się aparat na zęby?

Ile nosi się aparat na zęby? Wiele zależy od tego, jaką pacjent ma wadę zgryzu do skorygowania. W przypadku niewielkich nieprawidłowości – np. gdy ósemki rosły prostopadle, co spowodowało, że stłoczone zęby dolne ścierają górne, po ekstrakcji ósemek korekcja tej wady może zająć pół roku. Eksperci ostrożnie szacują, że wyrównanie lekkich nieprawidłowości w jamie ustnej zajmuje od 12 do 18 miesięcy. U dwóch pacjentów z identyczną wadą zgryzu proces leczenia może przebiegać w zupełnie innym tempie. Leczenie aparatem stałym nie powinno przekraczać 3 lat – jednak są to dane dla klasycznych aparatów ortodontycznych, czyli aparatów metalowych. Obecnie w wielu klinikach dentystycznych – również w naszej – pacjentom proponuje się bardziej nowoczesne i efektywne rozwiązania, np. dyskretne aparaty lingwalne Incognito lub przezroczyste aparaty Invisalign.

Ile nosi się aparat ortodontyczny? Wiele zależy od wady zgryzu i rodzaju aparatu

Ile nosi się aparat ortodontyczny? Znaczenie ma m.in. wspomniany już wcześniej rodzaj aparatu. Obecnie w ortodoncji triumfy święcą aparaty spersonalizowane. Wykonywanie dla pacjenta nakładek dopasowanych do jego indywidualnych potrzeb oraz wady zgryzu przyspiesza proces prostowania się zębów. Takie aparaty nosi się krócej i są znacznie bardziej efektywne niż modele metalowe. Decydując się na aparat Invisalign dla pacjenta przygotowywany jest zestaw alignerów, które stopniowo przesuwają i prostują jego zęby. Aligner nosi się przez około 2 tygodnie, a następnie wymienia na nowy do czasu, aż uzyska się pożądany efekt i satysfakcjonującą korektę wady zgryzu. 

Wiele osób boryka się z wątpliwościami, czy założyć aparat ze względów estetycznych. Nowoczesne aparaty – np. Invisalign – to przezroczyste, niemal niewidoczne nakładki, które są dużo mniej rzucające się w oczy niż tradycyjne aparaty stałe. Nosi się je około 20–22 godzin dziennie, zdejmuje na czas jedzenia i mycia zębów. Co istotne leczenie takim aparatem trwa od 9 do 18 miesięcy i można z nim skorygować większość wad zgryzu, leczonych dotychczas klasycznym metalowym aparatem, np.  stłoczenia zębów, szparowatość czy zgryz krzyżowy lub głęboki.

Inna opcja dla pacjentów, którzy chcą skorygować wadę, ale dyskretnie i bez widocznych drutów, to lingwalny aparat Incognito. W odróżnieniu od klasycznych aparatów, ten model wyróżnia się tym, że zamki ortodontyczne umieszcza się od strony języka na ich wewnętrznych, niewidocznych powierzchniach. Niewidoczne z zewnątrz zamki są zaprojektowane i wyprodukowane na indywidualne zamówienie. 

Ile nosi się aparat ortodontyczny? Proces ten można skrócić, decydując się na zabieg kortykotomii przy pomocy piezosurgery. Wykonuje się go m.in. po to, by pacjent noszący stały aparat ortodontyczny odczuwał mniejszy ból, wynikający z sił działających wówczas na zęby.

Ile się nosi aparat na zęby? Ważna jest kontrola, profilaktyka i przestrzeganie zaleceń

Ile się nosi aparat na zęby? W dużej mierze zależy to oczywiście od lekarza prowadzącego pacjenta, ale również sam pacjent ma w tym swój udział. Warto pamiętać o kontrolnych wizytach, podczas których specjalista oceni postępy w leczeniu. Niemniej istotne jest stosowanie się wszelkich zaleceń po założeniu aparatu. Dbanie o higienę jamy ustnej, nitkowanie, noszenie nakładek tak długo, jak zaleca ich producent – dzięki temu leczenie będzie maksymalnie skrócone i efektywne. 

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą
gabinet dentystyczny