NAJCZĘŚCIEJ,
zadawane pytania.

Czy da się leczyć zęby wielokorzeniowe?

Tak. Obecne materiały i instrumenty kanałowe umożliwiają leczenie nawet zębów z zakrzywionymi i trudnymi do udrożnienia kanałami.

Czy można uratować ząb ze zmianami okolowierzchołkowymi?

Tak. Niemniej jednak wymaga to czasami kilku wizyt i cierpliwości ze strony pacjenta. W przypadku gdy zmiana się nie cofa można wykonać resekcję czyli odcięcie wierzchołka korzenia. Jest to możliwe jeżeli zmiana nie jest zbyt duża i nie znajduje się blisko struktur anatomicznych.

Czy można wybielić przebarwiony, martwy ząb?

Tak ale w pewnych granicach. Bardzo silne przebarwienia wyeliminuje jedynie korona porcelanowa.

Czy metoda wybielania zębów NITE WHITE jest bezpieczna?

Tak, gdyż ta metoda opiera się na utlenianiu i nie wymaga wytrawiania szkliwa.To właśnie wytrawianie powoduje jego kruchość.

Czy lepsze są mosty i korony, czy też protezy ruchome? Czy można zrobić wkład koronowo-korzeniowy w złamanym zębie wielokorzeniowym?

To zależy od ilości , jakości i topografii brakujących zębów. Uzupełnienia stałe są zawsze przyjemniejsze dla pacjenta, nie mają też negatywnego wpływu na śluzówkę. Zęby pod korony i same korony muszą być jednak bardzo precyzyjnie wykonane żeby nie szkodziły. Klamry w protezach też nie są obojętne dla zębów bo działają trąc na szkliwo.Niemniej jednak jeżeli zębów jest mało i są one słabe, leżąca na podniebieniu i dziąsłach płyta protezy pomaga im przejmując część sił żucia.Jak widać każdy przypadek jest inny, szczególny i wymaga analizy podczas konsultacji.

Czy licówki porcelanowe można wykonać w zębach przebarwionych?

Przy bardzo mocno przebarwionym zębie licówka porcelanowa nie wyeliminuje całkowicie tego przebarwienia. Polecam wtedy koronę.

Kiedy można wykonywać uzupełnienia protetyczne bez metalu?

Przy wykonywaniu uzupełnień na pojedyncze zęby, lub przy uzupełnianiu pojedynczych braków zębowych.

Jakie stopy metalu są najlepsze?

Najlepszymi stopami do stosowania w jamie ustnej są stopy złota i zlotoplatyny. Oczywiście nie mówimy o błyszczących, pelnozlotych koronach, tylko o stosowaniu złota pod napalaną porcelanę. Złoto daje ciepły odcień koloru, a oprócz tego ma działanie lecznicze, oligodynamiczne dla środowiska jamy ustnej. Obojętny i bezpieczny jest tytan, jest on bowiem kompatybilny z innymi stopami. Spośród stopów wysokotopliwych należy unikać stopów zawierających nikiel. Ważne jest, aby nie stosować w jamie ustnej stopów leżących daleko w szeregu napięciowym. Ślina jest elektrolitem i w jamie ustnej powstaje ogniwo,będące szkodliwe dla zdrowia i wywołujące objawy chorobowe określane jako elektrometaloza.

Czy lepsze są protezy szkieletowe, czy akrylowe?

Protezy szkieletowe mają bardziej ograniczony zasięg i opierają się klamrami i cierniami na zębach. Są więc korzystne kiedy pacjent ma dużo mocnych zębów i są one korzystnie rozmieszczone. W przypadku malej ilości zębów i jeżeli są one słabe, rozbudowana płyta protezy akrylowej odciąża je przenosząc siły żucia na dziąsła i podniebienie.

Czy w protezach ruchomych muszą być klamry?

Jest cały szereg elementów utrzymujących protezy na podłożu , innych niż klamry. Wymaga to jednak zwykle koronowania zębów otaczających lukę.

Czy można wyleczyć chorobę przyzębia?

Choroby przyzębia są trudne do całkowitego wyleczenia, stałe nie jest bowiem jednoznacznie określona ich etiologia. Niemniej jednak jest coraz więcej możliwości ich leczenia. Zostało to opisane w rozdziale o leczeniu chorób przyzębia. Najważniejsza jest jednak wczesna profilaktyka i starannie przestrzegana higiena jamy ustnej.

Jak można zapobiegać chorobie przyzębia?

Przestrzegając higieny jamy ustnej, usuwając w sposób profesjonalny kamień i osad, stosując odpowiednią dietę, unikając używek...

Jak prawidłowo myć zęby?

W Studiu Stomatologii Estetycznej po zabiegu usunięcia kamienia i osadu każdy pacjent przechodzi dokładną instrukcję jak prawidłowo myć zęby.

Jakie są przeciwwskazania do implantów?

Opisano je dokładnie w części dotyczącej implantów.

Czy implanty są na cale życie?

Często tak. Firma Branemark daje 10 lat gwarancji na część wprowadzaną do kości. Po 10 latach statystycznie około 5% implantów może ulec dezintegracji. Jest to zwykle związane z innymi chorobami na które pacjent zachoruje w ciągu tego okresu czasu i które powodują spadek odporności organizmu .Oprócz tego pacjent od momentu wprowadzenia implantów przejmuje współodpowiedzialność za wprowadzone implanty. Musi jeden raz w roku zgłaszać się na wizyty kontrolne, przestrzegać higieny jamy ustnej, unikać palenia…

Czy implanty są bezpieczne?

Tak. Tytan jest materiałem kompatybilnym, biozgodnym z organizmem, a nawet jeżeli implant nie zintegruje się z kością to po jego wyjęciu powstaje miejsce takie jak zębodół po usunięciu zęba. Miejsce to wypełnia się kością i zwykle po około pól roku możliwa jest ponowna implantacja.

Czy są aparaty stałe białe?

Tak, są aparaty stałe w kolorze zębów.

Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?

Około 2 – 2,5 roku.

Czy obecnie istnieje możliwość uratowania źle przeleczonego zęba z zakrzywionymi korzeniami?

Jeżeli ząb nie jest bardzo zniszczony próchnicą można podjąć leczenie kanałowe pod mikroskopem. Pozwala to bardzo precyzyjnie usunąć stary materiał z kanału wyjałowić go i wypełnić od nowa. Czy takie leczenie można przeprowadzić jak ząb ma zmiany okołowierzchołkowe? Jeżeli zmiana okołowierzchołkowa nie jest zbyt wielka można spóbobować, ale trzeba ząb obserwowac czy zmiana się cofa , albo wykonać resekcję.