ODBUDOWA KOŚCI
Sterowana regeneracja kości
Przyczyny uszkodzeń kości mogą być bardzo różne.
1. Periodontopatie są powodowane przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Jej złogi powodują zniszczenie tkanek utrzymujących zęby. Wspierająca ząb tkanka zanika i aparat więzadłowy zęba wraz z otaczającą go kością zostają zniszczone.
2. Zmiany okołowierzchołkowe powstają poprzez zapalenie pęczka naczyniowo-nerwowego (tętnice, żyły lub nerwy) w okolicy wierzchołka korzenia. Tego rodzaju zapalenie prowadzi do zniszczenia struktury kostnej.
3. Ekstrakcje (usuwanie zębów/chirurgia), kiedy kości szczęki i żuchwy mogą zostać uszkodzone na skutek nieprawidłowego zbyt brutalnego usuwania zębów.
4. Implantacja (protetyka stomatologiczna/leczenie implantologiczne), jeżeli implanty zostaną wprowadzone przy niewystarczającej ilości kości pacjenta, gwint implantu może być widoczny, gdyż: wyrostek zębodołu jest zbyt wąski lub wysokość wyrostka zębodołowego jest niewystarczająca. Podczas wprowadzania implantu może okazać się, że od strony przedszyjkowej jest mniej kości niż jest to potrzebne.
Co powinieneś o tym wiedzieć?
Po wprowadzeniu implantu obsypujemy to miejsce kością (naturalną lub syntetyczną), zasłaniamy membraną i unieruchamiamy specjalnymi gwoździkami (pinami). Jest to możliwe, jeżeli tkanki miękkie (dziąsło) są na tyle grube i sprężyste, że można je naciągnąć na powiększoną objętość wyrostka zębodołowego. Udany zabieg przedstawia się tak, jak na rysunku poniżej.



Można tego typu zabieg przeprowadzić w inny sposób, wykonując pierwotnie poszerzenie wyrostka zębodołowego, a implant wprowadzić wtórnie po około 6 miesiącach.
Odbudowa kości, czyli jak działa Bio-Oss® oraz Bio-GIDE®.
1. W ubytek kostny można wprowadzić Bio-Oss® w formie granulek lub bloku. Następnie pokrywa się go membraną kolagenową Bio-GIDE®. Membrana pełni funkcję bariery zapobiegającej wrastaniu komórek nabłonka w odbudowującą się tkankę.
2. Naturalna struktura preparatu Bio-Oss® umożliwia szybką rewitalizację naczyń krwionośnych. Komórki kostne sukcesywnie łączą się z cząsteczkami Bio-Oss®.
3. Po około sześciu miesiącach, cząsteczki Bio-Oss® ulegają połączeniu i tworzą nową strukturę kostną. Bio-Oss® w niej zawarty przechodzi gruntowne przemiany i powoli zanika. Bio-GIDE® ulega stopniowemu rozkładowi następującemu w czasie od sześciu do dziewięciu miesięcy.
Jak zrekonstruować kość?
Jeżeli, np. brakujący ząb został zastąpiony implantem, a niedostateczna ilość kości nie pokrywa widocznego gwintu implantu i stabilność wszczepu jest zagrożona, wprowadzamy do ubytku kości cząsteczki Bio-Oss®. Aby zapewnić stabilny proces gojenia, cząsteczki Bio-Oss® pokrywane są membraną (Bio-GIDE®).
Postępowanie po zabiegu odbudowy kosci:
- Przez 1-2 dni należy unikać wysiłku fizycznego i mniej mówić.
- Czyścić zęby tak, jak zwykle, zwracając szczególną uwagę na operowany obszar.
- Przez okres 2-3 dni przykładać, często zmieniając, zimne kompresy (redukują obrzęki i ból).
- Przez 2-3 dni unikać ekstremalnego przegrzania i nasłonecznienia.
- Nie palić i nie pić alkoholu przez 2-3 dni.
- Przez 3-4 dni posiłki powinny składać się z potraw płynnych i półpłynnych (niezbyt gorących).
- Zaczynając od następnego dnia, należy płukać usta po jedzeniu.
- Leki przepisane przez lekarza należy stosować ściśle według jego wskazań.
Bio-Oss® jest najlepiej przebadanym substytutem kości. Użyto go u 800 000 pacjentów.
Przeczytaj tekst przygotowany przez naszego periodontologa.
Innymi materiałami mającymi zastosowanie między innymi w leczeniu chorób przyzębia są biomateriały.
Ostatnie badanie wykazały, że w leczeniu chorób przyzębia i sterowanej regeneracji kości bardzo dobre efekty daje łączenie materiału Emdogain z syntetycznym, alloplastycznym wszczepem kostnym, bioaktywnym szkłem (PerioGlas).
PerioGlas eliminuje konieczność ponownej interwencji chirurgicznej, jak ma to miejsce w przypadku przeszczepów autogennych, redukuje dyskomfort pacjenta i możliwość infekcji. Oszczędza koszty i czas zabiegu.
Preparat pomaga wytworzyć nową kość tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku przeszczepów alloplastycznej kości liofilizowanej. Eliminuje przy tym możliwość przeniesienia zakażenia wirusowego, efekt zabiegu jest przewidywalny.
PerioGlas są w stanie zaakceptować pacjenci obawiających się produktów odzwierzęcych. Jego użycie nie niesie za sobą ryzyka przeniesienia chorób transgenicznych lub odrzucenia przeszczepu.
Materiał ten generuje kość o najwyższej gęstości i robi to szybciej niż preparaty na bazie hydroksyapatytu i fosforanu wapnia. Jest łatwy w pracy, nie rozpływa się i redukuje możliwość wrastania nabłonka bardziej niż inne produkty.
Opis przypadku 1
Zdjęcie przed zabiegiem pokazuje masywną resorpcję kości. Zdjęcie 24 miesiące po zabiegu z zastosowaniem materiału PerioGlas. Widoczne kostne wypełnienie ubytku.
Opis przypadku 2
PerioGlas proces bioaktywny: przykład pojedynczej cząstki.
Po kontakcie z płynami fizjologicznymi (np. krwią) następuje zmiana jonizacji powierzchni cząsteczki, a warstwa żelu krzemowego inicjuje przyspieszone tworzenie tkanki kostnej, co różni PerioGlas od innych materiałów.
Szybko tworzy się warstwa hydroksyapatytów identycznych z hydroksyapatytami kości i zębów. Kolagen produkowany przez komórki łączy cząsteczkę z kością. Osteoblasty proliferują, odkładając nową kość. Proces ten rozpoczyna się już po 2 dniach.
Proces regeneracji został zakończony. W okresie kilku miesięcy utworzyła się zdrowa, unaczyniona kość. Niewielkie ilości PerioGlas mogą pozostać w okolicy zabiegu, jakkolwiek zwykle są one w pełni resorbowalne.
Podobny efekt uzyskuje się stosując materiał BioOSS.
Obecnie badanych jest coraz więcej metod terapii regeneracyjnej stosowanych w leczeniu ciężkich ubytków przyzębia. Niezależnie od wybranej metody regeneracji, niezwykle istotna w praktyce klinicznej jest stabilna matryca o właściwościach osteokondukcyjnych, taka jak materiał Bio-Oss.
Utrzymanie objętości dzięki stabilnej matrycy
Odbudowa aparatu więzadłowego zęba wymaga utrzymania odpowiedniej przestrzeni w obszarze ubytku, tak aby cement, wiązadła oraz kość mogły zostać całkowicie zregenerowane.
Użycie materiału Bio-Oss zapewnia stabilność objętości w zakresie ubytku i pozytywnie wpływa na powstawanie trwałej kości. Zapewnia to długotrwałą stabilność aparatu wiązadłowego zęba i tworzy podstawę dla estetycznych tkanek miękkich, ponieważ tkanki miękkie zależą od kości.
Dowody z badań klinicznych i oceny ludzkich preparatów histologicznych
Bezpieczeństwo i skuteczność metod regeneracyjnych musi zostać wykazane w badaniach naukowych. (Regeneracja tkanek przyzębia może zostać udowodniona jedynie poprzez ocenę ludzkich preparatów histologicznych).
Regeneracja cementu, więzadeł oraz kości w zakresie przyzębia przy użyciu metod leczenia wykorzystujących naturalny materiał kościozastępczy Bio-Oss, została wykazana w badaniach klinicznych oraz w ocenie histologicznej przez liczne grupy badaczy, zarówno w badaniach na modelach zwierzęcych, jak i badaniach z udziałem ludzi.
Zapraszamy do naszego gabinetu – odbudowa kości, Kraków