Usuwanie kamienia nazębnego, nazywane także skalingiem, to zabieg, którego zalecaną częstotliwością jest raz na pół roku. Usuwanie na bieżąco osadu, gdzie gromadzą się skupiska bakterii, pozwoli zachować zęby i dziąsła w dobrej kondycji. Jak wygląda skaling w gabinecie dentystycznym i jakie metody się obecnie do tego stosuje?
Skąd się bierze kamień nazębny?
Kamień nazębny pojawia się przede wszystkim u osób, które nieregularnie lub nieprawidłowo czyszczą zęby. Wówczas na powierzchni ich zębów powstaje płytka nazębna, czyli miękki osad, możliwy do usunięcia szczoteczką do zębów. Jeżeli nie zostanie ona usunięta i zalega w jamie ustnej, to może ulec mineralizacji i przekształcić się w kamień nazębny. Kamień nazębny jest dużo twardszy i trudniejszy w usunięciu (szczególnie w domu przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów czy irygatora). Warto dodać, że profilaktyka i dokładne czyszczenie zębów zapobiega powstawaniu ubytków próchnicowych i chorób dziąseł, bo zalegająca płytka oraz kamień to powierzchnie, na których namnażają się bakterie, co może doprowadzić do stanu zapalnego (np. zapalenia dziąseł).
Jak zapobiec rozwojowi kamienia nazębnego?
Najważniejsza kwestia to oczywiście regularne mycie zębów. Poza zębami warto także pamiętać o oczyszczaniu powierzchni stycznych – np. nitką dentystyczną lub irygatorem. Kamień nazębny rozwija się także w obszarach przydziąsłowych – przede wszystkim po stronie językowej łuku zębowego – są to miejsca, do których trudno dotrzeć szczoteczką do zębów czy nitką, dlatego tak ważne jest, by regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, w którym lekarz wykona skaling. Kolejne działania, które zapobiegają rozwojowi kamienia nazębnego, to zrezygnowanie z palenia papierosów oraz picia herbaty i kawy, bo kamień nazębny od nich ciemnieje, przez co staje się jeszcze bardziej widoczny, a zęby tracą swoją naturalną biel. Warto także – o ile jest taka możliwość – po zjedzeniu barwiących zęby produktów płukać jamę ustną. Do takich produktów zalicza się m.in. kawę, sos sojowy, sos pomidorowy, wino, gazowane napoje, słodycze i wiele gatunków owoców.
Jak usuwa się kamień nazębny?
Usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling, wykonuje się za pomocą różnych technik. Pierwsza z nich to mechaniczne usuwanie kamienia narzędziami, typu dłutko, pilniczek czy motyczka lub też wiertłami typu frez, które podczas szybkich obrotów odłamują fragmenty kamienia od zębów. Kolejne, bezpieczne i prawie bezbolesne, metody usuwania kamienia nazębnego to za pomocą skalera ultradźwiękowego. Inne techniki to dźwiękowa falami dźwiękowymi z zakresu 6 – 8 kHz, chemiczna przy użyciu odpowiednich płukanek, zmiękczających zalegający w jamie ustnej kamień, a także metoda laserowa.
Piaskowanie doskonałym uzupełnieniem po skalingu
Zabiegiem, który doskonale uzupełnia skaling, jest piaskowanie. Skąd nazwa piaskowanie? Podczas tego zabiegu, kiedy dentysta oczyszcza zęby z kamienia i osadu, tłoczona jest pod wysokim ciśnieniem zawiesina, w której znajduje się wiele czyszczących drobinek. Te drobinki nazywane są piaskiem stomatologicznym, stąd zabieg piaskowania. Jest to czynność, który skutecznie usuwa wszelkie osady, płytkę nazębną oraz przebarwienia (np. po kawie czy czerwonym winie oraz paleniu papierosów).
Skuteczne leczenie chorób przyzębia i paradontozy w Krakowie
W naszym gabinecie stomatologicznym podejmujemy się leczenia pacjentów z paradontozą oraz innymi chorobami przyzębia. Każdego, kto szuka stomatologów w Krakowie, wyspecjalizowanych w tej dziedzinie, zachęcamy do odwiedzenia naszego punktu. Pierwszym krokiem w leczeniu takich schorzeń jest dokładne, profesjonalne i skuteczne usunięcie kamienia nazębnego oraz innych osadów i nalotów, a następnie kolejne etapy leczenia, w zależności od tego, z czym boryka się pacjent i na jakim poziomie zaawansowania jest to choroba.