Diagnozowanie
w leczeniu implantologicznym

Z implantów korzysta zarówno stomatologia estetyczna, jak i chirurgia stomatologiczna.
Zastanawiasz się pewnie, na jakiej podstawie lekarz stomatolog będzie wiedział, czy w Twoim przypadku można zastosować implanty? Przyjrzyjmy się więc temu procesowi.
Gabinet stomatologiczny jest miejscem, gdzie rozpoczyna się diagnostyka – od rozmowy, w której lekarz przedstawi Ci wszelkie możliwe rozwiązania leczenia: przy użyciu implantów lub bez ich zastosowania. Omówi zalety i wady każdej z metod.
Nie wahaj się zadawać pytań, jeśli czegoś nie zrozumiesz. Masz prawo oczekiwać, że lekarz Ci to wyjaśni – to zasada, której przestrzegamy w SE Studiu Stomatologii Estetycznej.

Co powinieneś o tym wiedzieć…

Bardzo ważnym czynnikiem leczenia implantologicznego jest ilość i jakość tkanki kostnej oraz ewentualna możliwość jej uzupełnienia. Podczas badania klinicznego lekarz zwraca uwagę na:

leczenie implantologiczne na rtg leczenie implantologiczne na rtg leczenie implantologiczne na rtg

Jednym z podstawowych badań, jakimi dysponuje stomatologia, jest zdjęcie rentgenowskie pantomograficzne. Na jego podstawie planuje się zabieg implantacji. Widać na nim stan kości w okolicy implantacji, stan zębów sąsiednich, położenie struktur anatomicznych istotnych podczas zabiegu (rozmiar zatok szczękowych, położenie kanału żuchwy z nerwem zębodołowym, obecność ewentualnych stanów zapalnych lub innych nieprawidłowości, które trzeba wyleczyć przed zabiegiem).

Na podstawie rtg. można również zaplanować ilość, grubość, długość implantów, jakie będą wprowadzone podczas zabiegu.

leczenie implantologiczne na rtgleczenie implantologiczne na rtg

W trudniejszych przypadkach dużą pomocą okazuje się tomografia komputerowa, pokazująca z dokładnością 1-2 mm pole zabiegu.

leczenie implantologiczne na rtg leczenie implantologiczne na rtg

Po zabiegu, poprawność jego przeprowadzenia można sprawdzić wykonując małoobrazkowe rtg. Przy pomocy metod klasycznych lub radiowizjografii.

 

W chwili obecnej nie ma już mowy o eksperymentach – zarówno implanty stomatologiczne jak i technika implantacji są tak dopracowane, że po dokładnym zdiagnozowaniu oraz prawidłowo i szybko wykonanym zabiegu możemy liczyć na 100% powodzenie.

Przy prawidłowej higienie, po 10 latach 95% implantów tkwi mocno w kości!
Pozytywna integracja z tkanką kostną po 3 latach utrzymuje się w 98%.

tkanka kostna tkanka kostna

Sporadycznie może dojść do wczesnego odrzutu. Najczęściej jest to widoczne już w ciągu dwóch tygodni od wykonania zabiegu. Nie stanowi to żadnego zagrożenia dla pacjenta. Po pewnym czasie, po wygojeniu stanu zapalnego, można przeprowadzić ponowną implantację.

Na początku implanty zaczęto stosować powszechnie pod wpływem pozytywnych prognoz, dziś już jesteśmy mądrzejsi o lata doświadczeń ośrodków medycznych całego świata. Wskaźnik powodzenia zabiegów jest jak na medycynę bardzo wysoki. Pozytywna integracja z tkanką kostną po 3 latach utrzymuje się w 98%, a po 10 latach wskaźnik niepowodzenia wynosi około 5%.

Ale uwaga! 80% powodzenia utrzymania implantu zależy od pacjenta. Głównie od zachowania idealnej higieny jamy ustnej i przestrzegania regularnych kontroli.