LECZENIE KANAŁOWE,
endodoncja

Dynamiczny rozwój stomatologii , a zwłaszcza jej gałęzi jaką jest endodoncja pozwala na dłuższe zachowanie własnych zębów pacjenta. Obecne ukierunkowanie leczenia na minimalną interwencję i oszczędność tkanek zębów, a także wzrastająca świadomość pacjentów sprawia, że zmniejsza się częstość ekstrakcji zębów na korzyść leczenia endodontycznego, które stanowi bardzo ważną część codziennej praktyki dentystycznej.

Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na dokładnym oczyszczeniu i chemo-mechanicznym opracowaniu systemu kanałowego, a następnie jego szczelnym wypełnieniu. Dzięki najnowszym technikom i metodom w większości przypadków możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego na jednej wizycie, w znieczuleniu ,bez konieczności dewitalizacji zęba. Miazga jest tkanką wypełniającą wnętrze zęba, zbudowana z naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz włókien nerwowych. Najczęstszą przyczyną jej stanów zapalnych jest próchnica, ale zdarza się również, że chociaż ząb nie daje dolegliwości bólowych dochodzi do nieodwracalnej bakteryjnej infekcji miazgi. Konieczność leczenia endodontycznego może pojawiać się również na skutek urazu zęba, lub ze wskazań protetycznych. Zainfekowana miazga może być również przyczyną stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych ( tkanek otaczających korzeń zęba), czego objawem może być ból, ropień lub przetoka okolicy przyczynowego zęba lub proces ten może toczyć się bezobjawowo, a patologiczne zmiany widoczne są na zdjęciu radiologicznym, które w naszym gabinecie wykonujemy rutynowo. Jak wykazały ostatnie badania w dziedzinie endodoncji zmiany okołowierzchołkowe są jałowe, a powstają jedynie na skutek działania bakterii i ich toksyn znajdujących się w systemie kanałów korzeniowych. Dokładne oczyszczenie, chemo-mechaniczne opracowanie a następne ich szczelne wypełnienie może doprowadzić do całkowitej remisji zmian okołowierzchołkowych i regeneracji kości.

budowa zębabudowa zęba

Mechaniczne opracowanie kanału jest bardzo ważnym etapem leczenia. Ma na celu usunięcie zainfekowanej miazgi, nadanie odpowiedniego stożkowatego kształtu kanału, co umożliwia odpowiednie chemiczne oczyszczenie poprzez obfite płukanie i dezynfekcje systemu kanałowego w miejscach niedostępnych dla narzędzi, a także stwarza odpowiednie warunki do szczelnego wypełnienia. Irygacja środkami chemicznymi takimi jak podchloryn sodu, EDTA, chlorheksydyna, a następnie ich aktywacja ultradźwiękami pozwala na usunięcie związków organicznych, nieorganicznych, warstwy mazistej, bakterii i ich toksyn z kanalików zębinowych, kanałów bocznych i delt korzeniowych.

W naszym gabinecie stosujemy najwyższej generacji sprzęt i techniki jak leczenie pod mikroskopem, aby każdy etap leczenia odbył się na najwyższym poziomie i według obowiązujących protokołów światowych organizacji endodontycznych.

 

W celu wyznaczania prawidłowej długości na jaką należy udrożnić a następnie opracować kanał stosujemy endometry i endomotory tj:

VDW.GOLD® RECIPROC®

 

mikrosilnik endodontyczny

Wielofunkcyjny mikrosilnik endodontyczny zintegrowany z endometrem

Nowość 2012 roku – najbardziej zaawansowany endomotor na rynku umożliwiający pracę z dowolnym systemem instrumentów maszynowych NiTi i jednoczesny pomiar długości roboczej.

Zalety VDW.GOLD® RECIPROC®

– Funkcje do pracy z jednoinstrumentowymi systemami oscylacyjnymi

– Szeroki wybór funkcji dla tradycyjnych systemów rotacyjnych

– Zintegrowany endometr

– Komfort pracy

 

RECIPROC® – jedno-pilnikowy system endodontycznych narzędzi NiTi.

pilnikowy system endodontycznych narzędzi

Instrumenty RECIPROC® pozwalają na opracowanie całego kanału korzeniowego tylko jednym pilnikiem, przy zastosowaniu łatwej do nauki, prostej procedury. Opracowany kanał można następnie wypełnić przy zastosowaniu zarówno techniki kondensacji gutaperki na gorąco jak i na zimno.

Instrumenty do systemu RECIPROC® zostały specjalnie zaprojektowane do pracy przy użyciu obrotów „w przód i w tył”. Wytwarzane są one ze specjalnego materiału NiTi – ”M-Wire”, zapewniającego zarówno większą wytrzymałość jak i elastyczność w porównaniu do dotychczasowych instrumentów NiTi.

Mikromotor endodontyczny z wbudowanym endometrem

Mikromotor endodontycznyMikromotor endodontyczny

Urządzenia te są niezastąpione, umożliwiają i ułatwiają pracę lekarzy w trakcie udrażniania a następnie maszynowego opracowania kanałów korzeniowych. Równie ważnym etapem leczenia endodontycznego jest szczelne wypełnienie systemu kanałowego odpowiednimi materiałami tj. uszczelniacz, gutaperka w technice kondensacji bocznej, lub pionowej termicznej kondensacji.

Urządzenia pozwalające na trójwymiarowe, termoplastyczne wypełnienie systemu kanałowego.

 

Hermentyczne zamknięcie kanału, a następnie szczelna odbudowa zabezpiecza przed ponownym wniknięciem bakterii ( mikroprzeciek bakteryjny). Każdy z etapów leczenia endodontycznego jest równie ważny dlatego lekarze studia SE protokół leczenia wykonują z wielką precyzją i skrupulatnością.

LECZENIE ENDODONTYCZNE

Artykuł Dr Magdaleny Krupińskiej

Szeroko pojęta stomatologia zachowawcza, zajmuję się nie tylko odbudową czy rekonstrukcją utraconych tkanek zęba, czy też poprawą ich estetyki, ale także leczeniem stanów zapalnych miazgi. Miazga zęba to żywa tkanka znajdująca się w jego wnętrzu (komorze i kanałach). Jest ona mocno unerwiona i unaczyniona oraz posiada bezpośrednie połączenie z całym krwiobiegiem, przez co stany zapalne związane z zębem mają wpływ na cały nasz organizm.

Jak może dojść do stanu zapalnego miazgi?

stan zapalny miazgi

Miazga zęba jest wrażliwą tkanką, która bardzo źle znosi wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Mogą to być zarówno uszkodzenia mechaniczne, chemiczne czy też urazy. Do uszkodzeń mechanicznych możemy zaliczyć np. nagryzanie zęba, w którym zostało założone zbyt wysokie wypełnienie. W sytuacji takiej, nie należy zwlekać i czekać aż wypełnienie się „wytrze”, tylko należy zgłosić się do stomatologa celem korekty wypełnienia. Drażnienie chemiczne może mieć miejsce w przebiegu infekcji związanej z obecnością bakterii w ubytku próchnicowym. Toksyny produkowane przez bakterie próchnicotwórcze, mogą wniknąć w głąb zęba w sytuacji, gdy mamy do czynienia z bardzo głębiom ubytkiem. Zapalenie miazgi w przebiegu próchnicy jest o tyle trudną sprawą, że jego główną przyczyną jest zbyt późna wizyta u stomatologa. Każdy ubytek próchnicowy, odpowiednio wcześnie leczony, nie stanowi zagrożenia dla miazgi zęba, jej prawidłowego funkcjonowania i żywotności.

Jak można leczyć stan zapalny miazgi?

stan zapalny miazgi

Niekiedy do wygojenia się stanu zapalnego wystarczy jedynie usunięcie czynnika drażniącego, jak np. korekta zbyt wysokiego wypełnienia. Niestety zdarza się to niezwykle rzadko, ponieważ pacjenci zbyt późno zgłaszają się do stomatologa. W sytuacji, gdy stan zapalny w miazdze jest nieodwracalny i dochodzi do trwałych jej uszkodzeń mamy do czynienia z tzw. martwicą miazgi. Jak w każdej tkance, która obumiera i tu zaczynają namnażać się bakterie, które wraz z krwią wnikają do krwiobiegu. Żeby uśmierzyć dolegliwości bólowe oraz uniknąć niekiedy poważnych powikłań ogólnoustrojowych, zadaniem stomatologa jest pozbycie się zainfekowanej tkanki z wnętrza zęba. I tu z pomocą idzie najnowsza technologia oraz różnorodne systemy specjalnych narzędzi, dzięki którym ta niełatwa sztuka staje się codziennością. W dzisiejszych czasach używamy nieustannie ulepszanych systemów maszynowych do oczyszczania zdrowych tkanek z zainfekowanej miazgi. Dysponujemy szeroką gamą produktów dezynfekujących jamy zęba, aby uniemożliwić namnażanie się szkodliwych bakterii. Na samym końcu posiadamy systemy do przestrzennego wypełniania przygotowanych przestrzeni tak, aby przeprowadzone leczenie było trwałe i skuteczne na lata