Blog,
Próchnica – jak jej zapobiegać i leczyć?

zabieg pod mikroskopemPróchnica to choroba, która dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Najczęściej kojarzona jest z „czarnymi plamami” na zębach. Wywoływana jest przez bakterie. Można jej zapobiegać oraz skutecznie leczyć. Dwie podstawowe metody leczenia próchnicy to remineralizacja oraz plombowanie. Czym jest próchnica? Jakie są objawy próchnicy oraz konsekwencje zwlekania z podjęciem leczenia?

Przyczyny powstania próchnicy

Najczęściej za winowajcę powstania próchnicy uznawane są słodycze. Oczywiście w pewnym sensie jest to prawda, jednak nie do końca. Za powstanie próchnicy odpowiadają bakterie znajdujące się w jamie ustnej, odpowiadające za rozkład cukrów. Jeśli często spożywane są np. cukierki, ciasta, słodkie owoce, a zęby niewłaściwie czyszczone po posiłku, bakterie rozkładają cukier, powstaje kwas, który rozpuszcza szkliwo.

Próchnica początkowa to niewielkie plamy, białe lub czarne, na powierzchni szkliwa. Jeśli proces szkodliwego działania kwasów na szkliwo nie zostanie zatrzymany, dojdzie do przedostania się bakterii niszczących zębinę w głąb zęba i powstania tzw. ubytków próchnicowych (próchnica zaawansowana). Dalsze zwlekanie z wizytą u dentysty i leczeniem spowoduje, że próchnica wniknie do miazgi i konieczne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Jakie są objawy próchnicy?

Pierwsze objawy próchnicy to pojawienie się plam na powierzchni zęba. Zmiany te z czasem będą się pogłębiać, pojawi się ubytek. Zęby mogą stać się wrażliwe na temperatury oraz słodki i kwaśny smak. W przypadku większych ubytków odczuwalny może być ból m.in. przy nagryzaniu.

Leczenie próchnicy

Wyróżnić można dwie podstawowe metody leczenia próchnicy:

  • remineralizacja: leczenie to nie wymaga plombowania, polega na pokryciu preparatem powierzchni zębów. Stosowane jest w początkowym stadium choroby, gdy na zębach pojawią się plamy. Do wykonania remineralizacji dentysta używa specjalistycznego preparatu np. fluorkowego;
  • plombowanie: podczas leczenia ząb najpierw oczyszczany jest z bakterii oraz chorej tkanki, a następnie odbudowywany. Ten zabieg jest wykonywany, jeśli w zębie widoczny jest ubytek.

Czy można zapobiec pojawieniu się próchnicy?

Próchnicy można skutecznie zapobiegać. Należy przynajmniej dwa razy dziennie,a najlepiej po każdym posiłku dokładnie szczotkować zęby oraz czyścić przestrzenie pomiędzy nimi przy użyciu nitki dentystycznej. Warto ograniczyć spożywanie słodyczy oraz przekąsek. Woda, białka oraz tłuszcze – tylko one nie mają wpływu na rozwój próchnicy.

Nie wolno zapominać o profilaktyce zębów. Należy regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Specjalista podczas wizyt kontrolnych zajmie się oczyszczaniem zębów oraz oceną ubytków.

Jakie są konsekwencje nieleczenia próchnicy?

Nieleczona próchnica może doprowadzić do utraty tkanek zęba. W przypadku dużego ubytku, w skrajnych sytuacjach, zęba nie da się odbudować i konieczne będzie jego usunięcie.

Dlaczego tak ważne jest dbanie o stan zębów? Przede wszystkim dlatego, że bakterie próchnicowe maja wpływ na organy wewnętrzne, serce i nerki oraz stawy.

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą
gabinet dentystyczny