Blog,
Co powoduje zanik kości szczęki lub żuchwy?

Zanik kości szczęki lub żuchwy – jakie są przyczyny występowania tego zjawiska? Najczęściej problem ten dotyka osób, które po ekstrakcji zęba nie zdecydowały się na uzupełnienie braku implantem, ale są też inne przyczyny. Eksperci szacują, że w takiej sytuacji implanty zębowe w 99% są w stanie zahamować zanik kości.

Zanik kości szczęki

Zjawisko zaniku kości nazywa się atrofią. Zanik kości szczęki występuje u osób, które nie leczą braków w uzębieniu. Utrata nawet jednego zęba może spowodować nieodwracalne i trudne do naprawienia zmiany w obrębie tkanki kostnej pacjenta. Dlatego tak ważna jest prewencja oraz edukacja. U osób, u których już wystąpiło bezzębie lub braki w uzębieniu, można zapobiec dalszemu rozwojowi procesu zaniku kości szczęki. Ważne, by w odpowiednim momencie zgłosić się do specjalisty, który zaproponuje odpowiedni model leczenia i sposoby na zrekonstruowanie zmian. 

Zanik kości szczęki – przyczyny

Zanik kości szczęk – najważniejsze przyczyny występowania tego problemu to wspomniana już powyżej sytuacja, gdy dojdzie do utraty zęba. Zanik kości może się rozpocząć już po 3 miesiącach od tego momentu, dlatego warto jak najszybciej zareagować, uzupełniając ten brak. Po utracie zęba kość traci swoje naturalne obciążenie, ząb, który dotychczas przeżuwał z dużą siłą, już nie oddziałuje na kość. Gdy tkanka kostna przestaje być używana, pojawiają się ubytki – podobnie jak w przypadku nieużywanych mięśni, występuje atrofia, czyli zanik. Nieobciążona kość ulega zanikowi. Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważna jest profilaktyka, dbanie o zęby, regularne wizyty kontrolne, by zapobiec sytuacji, gdy dojdzie do utraty zęba. 

Zanik kości szczęki występuje również w innych sytuacjach, niż nieuzupełniony brak po ekstrakcji zęba. Kość szczękowa może zanikać w wyniku paradontozy, również inne schorzenia zębów i jamy ustnej, takie jak osteoporoza, zapalenie kości czy nowotwory, są przyczynami zaniku kości szczęki. 

Zanik kości w zębie – konsekwencje

Konsekwencje zaniku kości w zębie to między innymi wpływ na wygląd zewnętrzny pacjenta. U osób z atrofią pojawia się więcej zmarszczek, a skóra na brodzie, policzkach i szyi jest luźniejsza. Cały narząd żucia może przez to gorzej pracować, pojawiają się bóle w stawie skroniowo-żuchwowym oraz bóle głowy. Zanik kości powoduje zaburzenia zgryzu, w efekcie czego może np. zabraknąć miejsca na uzupełnienie protetyczne.

Zanik kości, gdy występuje w znaczącym stopniu, może uniemożliwić wprowadzenie implantów. Również u osób, które noszą wyjmowane protezy, będzie to kłopotliwe. Atrofia wymusi skorygowanie lub wykonanie protezy od nowa. Na szczęście istnieją coraz nowocześniejsze sposoby na rozwiązanie tego problemu. W naszej klinice korzystamy z nowoczesnych granulek lub bloku cząsteczek Bio-Oss i membran Bio-GIDE. Po upływie około pół roku od wprowadzenia ich w ubytek kostny, cząsteczki Bio-Oss ulegają połączeniu i tworzą nową strukturę kostną, a wówczas można u pacjenta zastosować leczenie implantologiczne. 

Zanik kości szczęki a implanty

Medycyna stale idzie naprzód i pojawiają się coraz nowocześniejsze techniki i rozwiązania. Jedną z nich są implanty zygomatyczne, które można stosować nawet przy bardzo dużych zanikach kości. Dzięki temu można wykonać uzupełnienia protetyczne bez stosowania skomplikowanych zabiegów chirurgicznej odbudowy kości, które są bolesne i pacjent długo dochodzi po nich do siebie. Tego rodzaju implanty znajdują się m.in. w portfolio usług naszej kliniki dentystycznej.

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą
gabinet dentystyczny