Blog,
Kolczyk w języku, wardze, wędzidełku – zagrożenia, ryzyko, powikłania

Coraz więcej osób decyduje się na upiększenie swojego ciała oraz zaakcentowanie własnej indywidualności przy wykorzystaniu piercingu, który przyjmuje coraz bardziej ekstremalne formy, Nie przekłuwamy już jedynie uszu czy pępka, a coraz bardziej popularne staje się przyozdabianie języka, policzków czy warg tą specyficzną formą biżuterii. Ten rodzaj ingerencji w nasze ciało nie wydaje się być zabiegiem zbyt inwazyjnym, bo przecież oferują go salony kosmetyczne, a nie jednostki medyczne. Piercing w obrębie jamy ustnej obarczony jest jednak  pewnym ryzykiem, które trzeba poznać przed podjęciem decyzji o takiej formie upiększenia swojego ciała.

Powikłania wczesne oraz okres gojenia się tkanek

Kolczyk w jamie ustnej najczęściej wiąże się z niebezpieczeństwem wystąpienia infekcji oraz utrudnionym gojeniem. Musimy sobie zdawać sprawę, że środowisko jamy ustnej nie do końca sprzyja takim zabiegom ze względu na  swoją dość dużą dynamikę biochemiczną oraz częste wahania mikroflory bakteryjnej. Okres gojenia w przypadku przekłucia języka to okres od 4-6 tygodni, zaś po przekłuciu wędzidełka, warg lub policzków pełnego wygojenia tkanek możemy się spodziewać po ok 5-6 tygodniach.

 Częstym wczesnym powikłaniem pojawiającym się do 24 h po zabiegu przekłucia języka jest ból, obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie oraz miejscowe infekcje.  Dolegliwości bólowe związane z piercingiem w obrębie jamy ustnej mijają po około tygodniu. Rzeczą naturalną jest wzmożone wydzielanie śliny związane z obecnością ciała obcego w jamie ustnej. Infekcja w miejscu przekłucia najczęściej dotyczy języka i jest ona związana z jego bogatym unaczynieniem oraz unerwieniem. Należy pamiętać, że taki zabieg upiększający należy wykonać z ogromną dokładnością oraz dbałością o higienę, ponieważ pozornie niegroźna miejscowa infekcja w ty przypadku języka  może spowodować infekcyjne zapalenie wsierdzia. W literaturze fachowej pojawiają się doniesienia o  poważnych powikłaniach piercingu, które w bezpośredni sposób mogą zagrozić naszemu życiu, a należą do nich:

  • przedłużone krwawienie pozabiegowe
  • śródzabiegowe zakażenie wirusem opryszczki, zapalenia wątroby typu B i C, wirusem HIV
  • martwica tkanek w miejscu przekłucia
  • ropień języka
  • zakażenie tężcem
  • problemy z oddychaniem związane z obrzękiem języka lub dostaniem się  kolczyka do dróg oddechowych

Powikłania późne 

W przypadku powikłań pojawiających się w późniejszym czasie całkowicie zmienia się charakter dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów z piercingiem. Kolczyki w obrębie jamy ustnej w długiej perspektywie mogą prowadzić do:

  • wzmożonego odkładania się kamienia nazębnego
  • mechanicznego uszkodzenia zębów w tym pęknięć, odłamań oraz ukruszenia się części korony zęba – występuje u prawie 50% osób posiadających biżuterię w obrębie jamy ustnej
  • utrudnione połykanie pokarmów oraz problemy z mówieniem
  • powiększenie się otworu, w którym znajduje się kolczyk
  • recesje oraz uszkodzenia dziąseł w sąsiedztwie kolczyka – dotyczy to szczególnie dziąsła w okolicy zębów siecznych żuchwy (kolczyk wargi i języka) i szczęki (kolczyk wędzidełka wargi górnej). Tego typu problem występuje u ponad 60% osób, które zdecydowały się piercing w obrębie jamy ustnej,
  • zaczerwienienie i urazy podniebienia spowodowane drażnieniem przez kolczyk

U niewielkiej części pacjentów po przekłuciu języka pojawia się także bardzo nieprzyjemne powikłanie w postaci uszkodzenia nerwów, co prowadzi do zaburzeń odczuwania smaku, uczucia drętwienia oraz parestezji języka.

Jak przygotować się do przekłucia języka, warg i policzków?

Najważniejszą kwestią jest wybór właściwego studia piercingu. Odpowiednie studio to takie, które jest sterylne i czyste. Koniecznie sprawdź, czy pracownicy używają jednorazowych rękawiczek, czy posiadają szereg substancji dezynfekujących skórę lub błonę śluzową oraz czy narzędzia znajdują się  w wysterylizowanych, szczelnie zamkniętych pakietach. 

Z perspektywy stomatologa taki rodzaj ingerencji w tkanki jamy ustnej powinien być traktowany jako zabieg medyczny, a osoba, która chce się zdecydować na piercing powinna mieć wykonane badania morfologii krwi,  czasu krzepnięcia krwi APTT oraz INR, by zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłania w postaci przedłużającego się krwawienia. W przypadku kobiet wizytę w studiu piercingu najlepiej   wyznaczyć w dni, w których nie pojawia się krwawienie miesiączkowe.

Po przekłuciu nie należy palić przez ok 2 tygodnie. Wskazane jest także unikanie alkoholu, gorących oraz pikantnych potraw. Jeśli pojawią się jakiekolwiek z wyżej opisanych powikłań, gdy krwawienie trwa ponad 24 godziny lub pojawiła się gorączka należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą
gabinet dentystyczny