Blog,
Co powoduje choroby przyzębia?

Nieleczone choroby przyzębia, czyli wszelkie nieprawidłowości w obrębie m.in. dziąseł, ozębnej i okostnej, mogą w najgorszym wypadku doprowadzić nawet do utraty zdrowego zęba. Co powoduje choroby przyzębia i czy są jakieś sposoby, by im zapobiec? 

Przyzębie – co się na nie składa?

Przyzębie to – podając za słownikową definicją – zespół tkanek otaczających i unieruchamiających ząb, którego celem jest ochrona przed wnikaniem zakażenia z zainfekowanego kanału korzeniowego lub kieszonki dziąsłowej, a także utrzymanie go w zębodole. Co się składa na przyzębie? Są to:

  • dziąsła, 
  • ozębna, 
  • okostna, 
  • cement korzeniowy,
  • kość wyrostka zębodołowego.

Dziedzina nauki, która zajmuje się przyzębiem i wszelkimi nieprawidłowościami lub chorobami w jego obszarze, to periodontologia.

Co powoduje choroby przyzębia?

Choroby przyzębia pojawiają się przede wszystkim – w około 90% przypadków – z powodu tzw. bakterii przyzębia, które same w sobie nie stanowią zagrożenia, a ich poziom szkodliwości nie jest wysoki. Jednak w niektórych okolicznościach – przede wszystkim, gdy warstwa bakterii i żywności, zwana płytką nazębną, nie jest usuwana podczas regularnego mycia zębów i przestrzeni międzyzębowych – bakterie te mogą wywołać choroby przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł. Inne przyczyny chorób przyzębia to niedobór niektórych witamin (przede wszystkim B i C), wady zgryzu i bruksizm, cukrzyca, mechaniczne uszkodzenia przyzębia (np. dziąseł od zbyt twardego jedzenia), palenie papierosów oraz czynniki dziedziczne. 

Jak zapobiec chorobom przyzębia?

Kluczowa kwestia, by zapobiec chorobom przyzębia, to dbanie o odpowiedni poziom higieny zębów i jamy ustnej. Eksperci zalecają, by poza szczoteczką do zębów, używać też nici dentystycznej oraz płukanek np. zawierających w swoim składzie chlorheksydynę. Warto także nabyć szczoteczkę do przestrzeni międzyzębowych oraz irygator, a także regularnie poddawać się zabiegowi skalingu (naddziąsłowego i poddziąsłowego) w gabinecie stomatologicznym. Choroby przyzębia, takie jak zapalenie przyzębia, czyli paradontoza, najczęściej pojawiają się w wyniku niewystarczającego dbania o swoje zdrowie i prawidłową higienę jamy ustnej. Wprowadzenie do swojej codziennej rutyny odpowiednich akcesoriów i płukanek znacząco poprawi stan uzębienia i pomoże uchronić przed rozwinięciem się poważnych chorób przyzębia. 

Paradontoza, czyli najpoważniejsza choroba przyzębia

W medycznym żargonie za chorobę przyzębia uznaje się każdą chorobę dziąseł, a jest ich całe spektrum, w tym zapalenie dziąseł oraz jego drugie, poważniejsze stadium, czyli zapalenie przyzębia. Jeśli chodzi o powszechnie występujące, poważne choroby przyzębia, to jest to właśnie paradontoza. Ta infekcyjna przypadłość – bagatelizowana i nieleczona – może w najgorszym wypadku doprowadzić do rozchwiania i utraty zębów, dlatego tak ważna jest szybkość reakcji i oddanie się w ręce specjalisty, gdy tylko pojawią się pierwsze ku temu przesłanki. Szacuje się, że na zapalenie przyzębia cierpi około 10% na świecie, odsetek ten w Polsce jest jeszcze większy. Po odpowiedni plan leczenia najlepiej udać się do periodontologa, który specjalizuje się w chorobach dziąseł.

Osoby ze stolicy Małopolski i okolic, które cierpią z powodu chorób przyzębia, w Krakowie zachęcamy do odwiedzenia naszej kliniki. Personel, jakim dysponujemy, to wykwalifikowani periodontolodzy i chirurdzy, którzy od lat i z sukcesami leczą pacjentów z chorobami przyzębia.

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą
gabinet dentystyczny