Blog,
Most, mostek…

11.11.2017

Niekiedy usunięcie zęba jest koniecznością.

Jeśli nie zdecydujemy się na wypełnienie powstałej luki, ryzykujemy, że z czasem pewnych konsekwencji nie będzie można już cofnąć. Dlatego zanim dojdzie do ekstrakcji stomatolog powinien zaplanować dalsze postępowanie. Możliwości jest kilka: implant, most, czyli stała proteza uzupełniająca brak jednego lub kilku zębów, lub proteza ruchoma.
Most protetyczny to inaczej uzupełnienie protetyczne umożliwiające wypełnienie luki w łuku zębowym. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach), połączonych z przęsłem lub przęsłami (są to sztuczne zęby zastępujące brakujące uzębienie).

Mosty protetyczne wykonywane są w celu zapobiegnięcia powstania nieprawidłowego zgryzu, chorób dziąseł i schorzeniom stawu skroniowo-żuchwowego. Mosty wyglądają jak przęsła, których podporę stanowią zdrowe zęby wokół brakującego, implanty lub kombinacje mieszane – zęby zdrowe z implantami.

Zaleta mostów protetycznych jest to, że przenoszą siły żucia w sposób fizjologiczny i zapewniają komfort użytkowania ,tak ,że nie czuje się różnicy gryząc pokarmy.

Po drugie, są na stałe umocowane, co widocznie poprawia komfort pacjenta. Są to prace estetyczne z wykonaniem koron porcelanowych ,które niczym nie odróżniają się od zębów naturalnych.

Najczęściej stosuje się trzy rodzaje mostów protetycznych: most tradycyjny (dwubrzeżny), najbardziej popularny rodzaj mostu stosowany w dentystyce wykonany jest z materiału ceramicznego lub z porcelany umocowanej na podbudowie metalowej.

Most jednobrzeżny wspornikowy stosuje się go wówczas, gdy pacjent nie ma dwóch zębów po którejkolwiek stronie zęba brakującego. Przygotowuje się przylegające do siebie filary, a sztuczny ząb w moście, zastępujący ząb naturalny, umieszcza się na końcu.

Most adhezyjny (typu Maryland), to most wykonany na metalowej ramie, gdzie ząb sztuczny przymocowany jest do metalowych bądź porcelanowych „skrzydełek”, które cementowane są do dwóch zębów filarowych. Jest on alternatywą dla mostu tradycyjnego.

W celu doboru najwłaściwszego sposobu leczenia zapraszamy do naszej kliniki na konsultację do lekarza protetyka

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą