Blog,
JAK DBAĆ O PROTEZĘ ZĘBOWĄ?

Utrzymanie odpowiedniej higieny protezy ważne jest dla zdrowia, estetyki oraz utrzymania neutralnego zapachu z ust.

Niewyczyszczone protezy zmieniają smak potraw, a mikroporowate struktury akrylu są siedliskiem bakterii i grzybów.

dwie kobiety z protezą

Każda proteza dentystyczna jest ciałem obcym w jamie ustnej i może negatywnie wpływać na tkanki tego obszaru. Najczęstsze problemy, jakie mogą wystąpić podczas noszenia protezy to: podrażnienia, stan zapalny i związane z nimi dyskomfort oraz ból. Mechaniczne podrażnienie lub uszkodzenie tkanek jamy ustnej jest skutkiem niedopasowania protez lub ich usterek. W takim wypadku należy protezę dopasować na wizycie kontrolnej u protetyka.

7 WAŻNYCH PUNKTÓW, KTÓRE POMOGĄ CI PRZEDŁUŻYĆ ŻYWOTNOŚĆ PROTEZY:

  1. Wyjmuj protezę na noc, na co najmniej 6-8 godzin. Noszenie protezy przez cały czas może powodować stany zapalne błony śluzowej.
  2. Przechowuj protezę w suchym, szczelnym pojemniku. Trzymanie w szklance z wodą sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, które trudno całkowicie usunąć podczas mycia, bo akryl jest tworzywem porowatym.
  3. Myj dokładnie wszystkie powierzchnie protezy – najlepiej stosować dwustronne szczoteczki do protez, które dzięki odpowiednio ukształtowanemu włosiu pozwalają na oczyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc. Pasta do zębów zawiera substancje ścierne, które powodują, że powierzchnia protezy staje się szorstka, a wówczas szybciej tworzy się na niej osad, np. z kawy, herbaty. Dlatego też unikaj mycia protez z użyciem pasty.
  4. Raz w tygodniu możesz użyć proszku lub tabletek do dezynfekcji protezy. Nie używaj w tym celu wody utlenionej, bo odbarwia akryl.
  5. Dbaj o higienę jamy ustnej nawet przy bezzębiu. Czyść język specjalną szczoteczką, używaj płynów do płukania ust lub wody, aby usunąć resztki jedzenia. Możesz też delikatnie masować dziąsła miękką szczoteczką, aby pobudzić krążenie krwi.
  6. Nie używaj na co dzień kremów mocujących do protez. Niekorzystnie wpływają na błonę śluzową. Sięgaj po nie w szczególnych sytuacjach (np. wystąpienie publiczne, impreza towarzyska), aby czuć się komfortowo.

Źródło: PoradnikZdrowie

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą
gabinet dentystyczny