Blog,
Czym się zajmuje ortodoncja?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem wad zgryzu oraz nieprawidłowości zębowych. Z usług ortodonty mogą korzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Dzięki ortodoncji możliwe jest poprawienie wyglądu zębów, co ma przede wszystkim cel estetyczny, ale bywa także stosowane jako profilaktyka – zwiększa szansę na zachowanie własnych zębów przez całe życie.

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu takich jak:

 • Przodozgryz – dolne zęby zachodzą na górne, co widoczne jest w rysach twarzy, ponieważ dolna warga i broda wysunięte są do przodu.
 • Tyłozgryz – górne zęby zachodzą na dolne.
 • Zgryz krzyżowy – zęby dolne zachodzą na zęby górne.
 • Zgryz głęboki – górne zęby prawie całkowicie przykrywają dolne, co może prowadzić do nadmiernego ścierania się zębów
 • Zgryz otwarty – górne i dolne zęby nie stykają się ze sobą.
 • Stłoczenia zębów – zbyt mało miejsca dla zębów w szczęce powoduje, że obracają się one pod niewłaściwym kątem.

czym się zajmuje ortodoncjaLeczenie ortodontyczne

Obecnie wybór metod leczenia ortodontycznego jest duży i pozwala na praktycznie niewidoczne korygowanie wad zgryzu. Do wyboru mamy zarówno tradycyjne stałe aparaty metalowe, jak i przezroczyste, wyjmowane nakładki. U dzieci natomiast najczęściej stosuje się aparaty ruchome.

Aparaty stałe:

 • Aparat stały metalowy – składa się z zamków przyklejanych do przedniej części zębów, drut przechodzi między zamkami i mocowany jest do pierścieni. Leczenie takim aparatem trwa najczęściej około dwóch lat.
 • Aparat stały estetyczny – ceramiczny lub porcelanowy (posiada zamki w kolorze mlecznym, zbliżonym do szkliwa zębów pacjenta), szafirowy (przezroczysty) lub samoligaturujący (zamiast ligatur posiada specjalne klapki).
 • Aparat lingwalny – umieszczany jest od wewnętrznej strony zębów, przez co jest całkowicie niewidoczny. Zamki projektowane są indywidualnie, co zapewnia komfort użytkowania oraz wysoką skuteczność.

Aparaty ruchome:

 • Aparat ruchomy dla dzieci – złożony z akrylowej płytki i drucianej pętli. Stosowany jest u dzieci od 4 do 11 roku życia przyniewielkich wadach.
 • Aparaty Invisalign – praktycznie niewidoczne przezroczyste nakładki indywidualnie dostosowane do wady pacjenta. Dużą zaletą tego aparatu jest znacznie krótszy czas leczenia oraz możliwość zdjęcia go w dowolnym momencie, co znacznie ułatwia utrzymywanie higieny.

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą
gabinet dentystyczny