Blog,
Czego unikać mając aparat ortodontyczny?

Czas noszenia aparatu ortodontycznego to długa droga, która wymaga od pacjentów cierpliwości i stosowania się do pewnych reguł. Oprócz zachowania podstawowych zasad higieny jamy ustnej warto zwrócić uwagę na to, co wolno jeść, a czego należy unikać.

Początki noszenia aparatu

Pierwsze dni noszenia aparatu to czas, kiedy pacjent może odczuwać silny ból zębów. Nie jest to komfortowa sytuacja, dlatego warto ją sobie ułatwić, spożywając odpowiednie produkty. W tym czasie najlepiej przestawić się na pokarmy płynne, np. zupy, koktajle i jogurty. Dozwolone są także miękkie potrawy, takie jak puree ziemniaczane czy delikatne mięso. Zrezygnować należy z produktów twardych, które wymagają gryzienia, ponieważ może to pogłębiać ból zębów. Wraz z upływem czasu, kiedy zęby zaczynają przyzwyczajać się do noszenia aparatu ortodontycznego, można rozszerzać swój jadłospis o kolejne produkty.

Czego należy unikać?

Istnieją jednak produkty, których nie należy spożywać przez cały proces leczenia ortodontycznego ze względu nie tylko na problemy z gryzieniem, ale także w trosce o stan aparatu. Sprawdźmy, jakich produktów należy unikać, mając aparat ortodontyczny.

  • Produkty ciągnące

Należy bezwzględnie unikać produktów, których nie można normalnie pogryźć lub które ciągnął się i przyklejają do zębów. Należą do nich m.in. krówki, żelki, słodycze zawierające karmel i toffi. Tego typu słodycze przyczyniają się nie tylko do powstawania próchnicy, ale także mogą spowodować uszkodzenie elementów aparatu ortodontycznego: zamków czy pierścieni.

  • Bardzo twarde produkty

kobieta je marchewkęNiewskazane są produkty wyjątkowo twarde, takie jak orzechy, suchary czy chleb z twardą skórką, ponieważ mogą one powodować odkształcanie się łuków aparatu oraz uszkadzanie zamków i pierścieni. Ponadto twarde pożywienie wymagające intensywnego gryzienia może pogłębiać ból zębów.

  • Produkty, które barwią

Trzeba zachować szczególną ostrożność, spożywając produkty barwiące, które mogą doprowadzać do przebarwień na „gumkach” (ligaturach), przez co później aparat wygląda nieestetycznie. Należą do nich m.in.: kawa, herbata i czerwone wino, dlatego na czas leczenia warto ograniczyć te napoje lub pić je przez słomkę. Dodatkowo zaleca się rezygnację z produktów powszechnie uznanych za barwiące, czyli np. jagód, czarnej porzeczki czy buraków.

Noszenie aparatu ortodontycznego wiąże się z licznymi ograniczeniami, ale warto przetrwać ten czas, aby móc cieszyć się prostym uzębieniem i pięknym uśmiechem. Stosowanie się do zasad i dbanie o higienę jamy ustnej powinno uchronić nas przed licznymi problemami.

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą
gabinet dentystyczny