Wybielanie zębów – prawdy i mity
2018-03-07
Wybielanie zębów – w domu czy u stomatologa?
2020-07-27

2020-02-03

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów to doskonały sposób na poprawienie wyglądu swojego uśmiechu. Dostępnych jest wiele metod wybielania: od past wybielających, przez specjalne preparaty dostępne w każdej drogerii czy aptece, aż po profesjonalne wybielanie zębów  w gabinecie stomatologicznym. Często pacjenci przed wyborem odpowiedniej procedury chcą wiedzieć, czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym metodom i temu, jak wpływają na nasze zęby.

Wybielanie w gabinecie czy na własną rękę?

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym nie niszczy szkliwa i jest bezpieczne dla zębów. Odbywa się za pomocą lampy lub z wykorzystaniem specjalnych nakładek. Efekt takiego wybielania utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy i zależy od zastosowanej metody. Warto jednak zwrócić uwagę na inne sposoby wybielania zębów, m.in. na pasty wybielające. Niektóre składniki zawarte w tych produktach, takie jak krzemionka czy węglan wapnia mają działanie ścierne. Stosowanie preparatów zawierających drobinki ścierne w zbyt dużej ilości i przez długi czas mogą przyczyniać się do niszczenia szkliwa, dlatego z takich past nie powinno się korzystać dłużej niż dwa miesiące.

efekt przed i po wybielaniu zębów

Czy warto stosować domowe sposoby na wybielanie zębów?

Całkowicie niewskazane jest stosowanie domowych sposobów na wybielanie z wykorzystaniem takich składników jak soda oczyszczona, cytryna czy kwasek cytrynowy, ponieważ one rzeczywiście mogą niszczyć szkliwo. Stomatolodzy ostrzegają, że wybielanie zębów domowymi sposobami prowadzi do wielu negatywnych skutków. Szkodliwe działanie tych substancji może bowiem doprowadzić do nieodwracalnych zmian w szkliwie. Zęby pozbawione ochrony są nie tylko nadwrażliwe, ale także dużo bardziej podatne na próchnicę czy uszkodzenia mechaniczne.

Wybielanie a nadwrażliwość zębów

Osoby, które zmagają się z nadwrażliwością zębów często zastanawiają się, czy można przeprowadzić u nich procedurę wybielania. W takiej sytuacji każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, dlatego warto zdecydować się na profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Wówczas stomatolog dobierze taką metodą, która najlepiej sprawdzi się u danego pacjenta, ponadto będzie czuwał na całym procesem wybielania i w razie potrzeby odpowiednio zareaguje.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

  • ubytki próchnicowe
  • odsłonięte szyjki zębowe
  • stany zapalne dziąseł
  • okres ciąży i karmienia piersią
  • choroby ogólnoustrojowe
  • przyjmowanie niektórych leków
  • uczulenia na składniki zawarte w preparatach wybielających
× WhatsApp