Popularne zabiegi stomatologii estetycznej
2020-02-03
Jakie zabiegi wykonasz w klinice dentystycznej?
2020-03-24

2020-02-14

Stomatologia

Paradontoza to stan zapalny tkanek przyzębia wywołany przez bakterie. Jest to zaraz po próchnicy jedno z najczęściej występujących schorzeń w jamie ustnej, do którego przyczynia się przede wszystkim nieprawidłowa higiena. Paradontoza pojawia się najczęściej u osób, które przekroczyły 40 rok życia, chociaż zdarzają się również młodsi pacjenci z tą przypadłością. Początkowo paradontoza nie daje wyraźnych objawów, jednak z czasem zaczyna pojawiać się m.in. krwawienie dziąseł czy nadwrażliwość zębów. Regularne odwiedzanie stomatologa pozwala wykryć paradontozę we wczesnym stadium i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Jest to o tyle istotne, że nieleczona paradontoza może doprowadzić do utraty zębów.

Co powoduje paradontozę?

Najczęstszą przyczyną paradontozy jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, na co składa się m.in. nieprawidłowe szczotkowanie zębów. To prowadzi do namnażania się bakterii i powstawania kamienia nazębnego, co w dłuższej perspektywie może wywołać stan zapalny, który nieleczony powoduje nieodwracalne zmiany w tkance przyzębia. Wśród pozostałych czynników, które przyczyniają się do rozwoju paradontozy, wymienia się także: osłabiony układ odpornościowy, uwarunkowania genetyczne, a także nieprawidłowy skład śliny. Dodatkowo do powstawania paradontozy może doprowadzić krzywy zgryz, który utrudnia szczotkowanie, bruksizm (niekontrolowane zgrzytanie zębami), zaburzenia hormonalne, cukrzyca oraz alkohol i papierosy.

Objawy paradontozy

  • kobieta u stomatologaNieprzyjemny oddech.
  • Krwawienie dziąseł.
  • Nadwrażliwość zębów.
  • Obniżenie szyjek zębowych.
  • Obrzęk i zaczerwienienie dziąseł.

Jeśli zauważymy u siebie któryś z powyższych objawów, warto jak najszybciej umówić się na wizytę u stomatologa. Szczególnie powinno nas zaniepokoić krwawienie dziąseł, co może oznaczać stan zapalny przyzębia. Ignorowanie objawów prowadzi do szybkiego rozwoju choroby i tym samym zwiększa ryzyko późniejszych powikłań.

Leczenie paradontozy

Stopień zaawansowania paradontozy ocenia lekarz stomatolog na podstawie badania z wykorzystaniem sondy periodontologicznej. Dzięki niej możliwe jest wykrycie paradontozy już na wczesnym etapie.

Metodę leczenia paradontozy dobiera się do stopnia zaawansowania choroby. Jeśli jest to początkowy etap, najczęściej wystarczy zmiana nawyków higienicznych, czyli dobór odpowiednich preparatów do higieny jamy ustnej, prawidłowe szczotkowanie zębów oraz stosowanie nici dentystycznych. W przypadku zaawansowanej choroby stomatolog wykonuje usunięcie  kamienia nazębnego, polerowanie zębów, zabezpieczenie ich przed tworzeniem się osadu oraz ewentualne płukanie kieszonek przydziąsłowych.W najcięższych przypadkach paradontozy wymagana jest całkowita regeneracja tkanek przyzębia. W tym celu przeprowadza się zabiegi chirurgiczne, takie jak: kiretaż, gingiwektomia czy zabieg przeszczepu dziąsła.

× WhatsApp