Blog,
Z czego są zrobione implanty zębowe?

Implanty zębowe pozwalają na całkowite pozbycie się braków w uzębieniu. Ich głównym zadaniem jest przejęcie funkcji brakującego zęba, ponieważ często już brak jednego zęba prowadzi do nieprawidłowego ustawiania pozostałych zębów w łuku. Ponadto implanty pełnią funkcję estetyczną, czyli wypełniają ubytki w szczęce i żuchwie, bez konieczności szlifowania (niszczenia ) zębów sąsiednich .W zależności od zastosowanego materiału implanty różnią się między sobą przede wszystkim trwałością. Wśród najpopularniejszych i najlepiej udokumentowanych naukowo implantów wykorzystywanych w stomatologii wyróżnia się implanty tytanowe. Implanty mogą być również wykonane z cyrkonu, niemniej jednak wskazania do ich zastosowania są ograniczone ze względu na mniejszą wytrzymałość.

przykład implantów zębowych

Implanty tytanowe

Najlepsze i najbardziej trwałe są implanty tytanowe, które stanowią inwestycję na lata. Solidny materiał zapewnia długi okres użytkowania, a sam tytan posiada tak zwaną biozgodność z tkanką kostną, czyli jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Implant łączy się z kością w wyniku procesu osteointegracji. Oczywiście warunkiem długotrwałego efektu jest leczenie przeprowadzone przez doświadczonego chirurga. Bardzo często uzupełnia się proces implantacji zastosowaniem materiału odbudowującego kość, żeby uniknąć zaników kości i odsłonięcia szyjki implantu. Potrzebne są również systematyczne kontrole i dbanie o higienę jamy ustnej.

Implanty cyrkonowe

Implanty cyrkonowe, czyli inaczej implanty ceramiczne stanowią alternatywę dla implantów tytanowych, niemniej jednak charakteryzują się mniejszą wytrzymałością i wskazania do ich stosowania są ograniczone.

Korony i mosty na implantach, czyli implantoprotetyka

Jest to właściwie ta część leczenia, która najbardziej interesuje pacjenta. Tutaj również mamy do wyboru kilka materiałów, które różnią się między sobą estetyką, trwałością oraz kolorem. Wyróżniamy korony:

  • Łącznik, czyli ta część która jest wkręcana do implantu i imituje koronę brakującego zęba może być wykonana z tytanu lub cyrkonu. Łączniki cyrkonowe polecane są w zębach przednich ze względu na estetykę.
  • Korony i przesła mostu wykonuje się z porcelany której podstawę stanowi metal lub cyrkon.

Niekiedy można olicować metal materiałem kompozytowym, ale kompozyt po pewnym czasie ulega przebarwieniu.

Niekiedy sugeruje się wykonanie koron tymczasowych z kompozytu. Dotyczy to głównie odcinka przedniego i ma na celu kształtowanie brodawek dziąsłowych, żeby ząb wyglądał jak naturalny.

 

 

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą
gabinet dentystyczny