Z czego są zrobione implanty zębowe?
2020-02-05
Czym są implanty zębowe?
2020-06-19

2020-05-12

Implanty

Obecnie leczenie implantologiczne jest jednym z najtrwalszych i najskuteczniejszych sposobów na uzupełnienie braków w uzębieniu. Aby długo cieszyć się pięknym uśmiechem po wszczepieniu implantów należy dbać o uzupełnienia tak samo, jak o naturalne zęby. Wyróżnić można wiele przyczyn uszkodzenia lub utraty implantów. Jedną z nich jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, brak wizyt kontrolnych u implantologa. Jak właściwie dbać o implanty zębowe? Jakie są zasady właściwej higieny jamy ustnej?

Wizyty kontrolne u implantologa

implanty zęboweStany zapalne lub zmiany, które pojawiają się w obrębie implantu, mogą rozszerzyć się, jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.

Warto raz na pół roku udać się na wizytę kontrolną do implantologa. Kontrola jest podobna do okresowego przeglądu stomatologicznego, przeprowadzanego przez dentystę. Różnica polega na tym, że lekarz zajmujący się implantami zwróci uwagę na każdą zmianę w obrębie jamy ustnej, która może zagrażać implantowi. Sprawdzi także w jakim stanie są implanty zębów.

Wstawienie zęba – implantu to dopiero pierwszy krok do pięknego i zadbanego uśmiechu. Podobnie jak w przypadku profilaktyki zębów naturalnych, tak również w przypadku implantów, regularne, okresowe wizyty kontrolne u implantologa są niezwykle ważnym elementem dbałości o implant zęba.

Higiena jamy ustnej

Dzięki właściwej higienie jamy ustnej możliwe jest uniknięcie uszkodzeń oraz utraty implantów! Zasady odnoszące się do higieny uzupełnień protetycznych nieznacznie różnią się od codziennych nawyków higienicznych. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie – po śniadaniu oraz kolacji. Ważne jest także nitkowanie przestrzeni międzyzębowej. Osobom posiadającym implanty szczególnie zalecane jest korzystanie z irygatora stomatologicznego. Przy jego użyciu, za pomocą końcówki, możliwe jest płukanie przestrzeni międzyzębowej wodą pod ciśnieniem. Używanie irygatora może stanowić uzupełnienie higieny naturalnych zębów przy użyciu nici dentystycznej. Trzeba przynajmniej raz dziennie płukać zęby płynem antyseptycznym. Można w tym celu używać płynów do płukania jamy ustnej dostępnych w drogeriach handlowych lub aptekach.

Zalecenia po zabiegu implantacji

Po wszczepieniu implantu, przez około trzy dni, należy używać płynu dezynfekującego np. Dentoseptu. Dopiero w czwartym dniu można rozpocząć szczotkowanie zębów, z tym,że na początku trzeba omijać okolice implantu. Do szczotkowania powinna być użyta miękka szczoteczka. W sprzedaży dostępne są szczoteczki do prac protetycznych. Rozszerzenie szczotkowania do całej jamy ustnej należy wykonać po upływie około dwóch tygodni od zabiegu. Ważne, aby w okolicach implantu szczotkować dziąsła, a nie same implanty.

Brak higieny jamy ustnej – skutki

Przez niewłaściwą higienę może wokół implantu powstać stan zapalny. Jeśli będzie utrzymywał się przez długi czas i dojdzie do obniżenia linii dziąseł, odsłonięta zostanie metalowa część implantu.

Właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u specjalisty zapewnią trwałość przeprowadzonego leczenia implantologicznego.

× WhatsApp