Piercing w obrębie jamy ustnej…auć!
2019-04-17
Popularne zabiegi stomatologii estetycznej
2020-02-03

2019-05-14

Stomatologia

Angielscy naukowcy przepadali tysiące szczoteczek do zębów i doszli do wniosku, że na każdej z nich może znajdować się aż sto milionów drobnoustrojów.

Plasuje to szczoteczki do zębów na trzecim miejscu pod względem ilości bakterii bytujących na przedmiotach domowych ,zaraz za muszlą toaletowa i gąbka kuchenną.

Wilgoć to idealne środowisko do rozwoju bakterii chorobotwórczych i drobnoustrojów. Naukowcy wyodrębnili w próbkach włosia pobranego ze szczoteczek między innymi;

Bakterie kałowe, np. e.coli- należy pamiętać  aby szczoteczka była ustawiona jak najdalej od sanitariatów i o tym aby opuszczać deskę toaletową podczas spuszczania wody.

Bakterie gnilne, które namnażają się na organicznych pozostałościach na szczoteczce- nie należy trzymać  szczoteczki w szczelnie zamkniętych ,plastikowych pojemnikach. Ciepło i wilgoć to idealne środowisko dla kolonii bakterii gnilnych.

Bakterie chorobotwórcze i wirusy – powinno się pamiętać aby po każdej infekcji wymieniać szczotkę na nową (w przypadku szczotki elektrycznej dotyczy to końcówek).

Aby zachować zdrowie nie tylko jamy ustnej i uchronić się przed zachorowaniem powinno się pamiętać aby trzymać szczotkę jak najdalej od toalety, najlepiej w zamkniętej szafce, nie zamykać jej w etui, chyba ,że na czas podróży. Bezwzględnie zabronione jest korzystanie z nieswojej szczoteczki. Szczoteczkę  należy wymieniać średnio co trzy miesiące lub po każdej infekcji.

× WhatsApp