Blog,
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – co warto wiedzieć?

Leczenie kanałowe wymaga precyzji oraz dokładności. Jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w stomatologii jest wykonywanie leczenia endodontycznego pod mikroskopem. Przede  wszystkim umożliwia dobre oświetlenie oraz powiększenie obszaru zabiegowego, dzięki czemu przeprowadzane leczenie jest skuteczniejsze. Lekarz może precyzyjniej zlokalizować oraz opracować  kanały zębowe. W jakich przypadkach przeprowadzane jest leczenie kanałowe mikroskopowe? Ile trwa? Czy warto zdecydować się na tę metodę?

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe wykonywane jest w przypadku zapalenia miazgi, które może być konsekwencją nadmiernego starcia korony zęba, złamania zęba lub powstania głębokich zmian próchniczych. Podczas zabiegu kanał oczyszczany jest z chorej miazgi, poszerzany, dezynfekowany oraz wypełniany. Ile trwa leczenie kanałowe? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ czas leczenia zależy od kilku czynników m.in. stanu zęba. Wykorzystanie w gabinecie dentystycznym mikroskopu pozwoliło na znaczne usprawnienie oraz zwiększenie skuteczności leczenia, również w trudnych przypadkach.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy warto?

Leczenie pod mikroskopem pozwala na:
● udrożnienie wąskich, niedrożnych kanałów korzeniowych,
● usunięcie złamanych narzędzi, wkładów koronowo-korzeniowych, starych kompozytów wypełniających kanał,
● odnalezienie kanałów bocznych i odgałęzień,
● zamykanie perforacji kanałów korzeniowych,
● powtórne leczenie kanałowe, jeśli poprzedni zabieg był nieudany lub pojawiły się powikłania.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie różni się od standardowego leczenia.  Jest natomiast przeprowadzane z wykorzystaniem mikroskopu. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi możliwe jest skrócenie czasu trwania leczenia – w pewnych przypadkach nawet do jednej wizyty.

Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bolesne?

Leczenie kanałowe nie jest bolesne. Wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjenci mogą nie obawiać się dolegliwości bólowych. Warto podkreślić, że leczenie kanałowe pod mikroskopem odbywa się w pozycji leżącej, dlatego jest nieco bardziej komfortowe niż leczenie standardowe. Jaki jest koszt leczenia? Najczęściej leczenie kanałowe pod mikroskopem jest droższe w porównaniu z leczeniem standardowym. Należy jednak pamiętać o tym, że jest precyzyjne i skuteczne,  dlatego możliwe jest uniknięcie ekstrakcji zęba. Leczenie kanałowe pod mikroskopem będzie więc kosztować mniej niż usunięcie zęba oraz przeprowadzenie leczenia protetycznego w celu uzupełnienia braku w uzębieniu.

Co zrobić, aby uniknąć leczenia endodontycznego? Największe znaczenie odgrywa profilaktyka. Należy systematycznie, przynajmniej raz w roku uczęszczać na wizyty kontrolne u stomatologa. Podstawowa higiena jamy ustnej obejmuje szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, używanie nici dentystycznych oraz płynów, które zawierają fluor.

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą
gabinet dentystyczny