Opis przypadku leczenia kanałowego
2016-11-06
Na czym polega endodoncja mikroskopowa?
2020-02-14

2017-07-28

Leczenie kanałowe

Leczenie pod mikroskopem

Ból zęba należy do jednego z najbardziej uciążliwych typów bólu, nawet ten o niewielkim natężeniu potrafi utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Pojawia się on wówczas, gdy dojdzie do podrażnienia nerwu zęba, a jego przyczyny mogą być różnorakie, począwszy do infekcji, przez choroby dziąseł i skończywszy na pęknięciu zęba. Bóle zębów mogą mieć różne natężenie i charakter – tępy, pulsujący lub kłujący. Może mu towarzyszyć opuchnięcie, a czasami nawet ból głowy i gorączka. Niekiedy możemy z nim pomylić ból promieniujący ze stawu szczękowego czy nerwu ucha.

Zdarza się ,że ząb już uprzednio leczony kanałowo po pewnym czasie daje dolegliwości bólowe…

Nie oznacza to ,że należy go wyrwać ,natomiast warto jak najszybciej udać się do lekarza endodonty, specjalisty od leczenia kanałowego zębów, który rozważy ponowne leczenie –reendo.

Pacjentom leczenie kanałowe się kojarzy się z bólem, badania wskazują ,że za wyjątkiem extrakcji jest to najbardziej nielubiany zabieg. Tymczasem priorytetem w nowoczesnej endodoncji jest wyeliminowanie doznań bólowych, a pacjent jest poddany leczeniu wykonanemu z zegarmistrzowska precyzją.

Niezastąpiony staje się w tym przypadku MIKROSKOP

mikroskop stomatologiczny

Często przychodzą do naszej kliniki pacjenci odsyłani z innych gabinetów, w celu usunięcia złamanego narzędzia pozostawionego w kanale ,sprawdzenia czy nie ma dodatkowych kanałów korzeniowych ,zaopatrzenia perforacji specjalnym materiałem MTA. W takich wypadkach 25krotne powiększenie daje olbrzymie możliwości.

zabieg pod mikroskopem

Dla samego pacjenta, leczenie pod mikroskopem nie różni się bardzo od typowego leczenia kanałowego. Po założeniu koferdamu lekarz otwiera ząb aby mieć dostęp do kanałów. Mikroskop umieszczony na specjalnym wysięgniku znajduje się tuż nad głową pacjenta i umożliwia wgląd do wnętrza zęba. Powiększenia do 25 razy gwarantują uzyskanie maksymalnej precyzji i znacznie zwiększają skuteczność zabiegu.

Standardowe leczenie endodontyczne bez mikroskopu nie zawsze kończy się powodzeniem. Utrudnieniem mogą być wąskie lub zarośnięte kanały lub zakrzywione korzenie.We wszystkich tych przypadkach mikroskop znacznie zwiększa szanse na prawidłowe przeleczenie, a zęby które były skazane na ekstrakcję mogą prawidłowo funkcjonować przez długie lata.

Nasza Klinika dysponuje mikroskopem ,w każdym ze swoich gabinetów, zapraszamy Państwa serdecznie.

× WhatsApp