Dlaczego szczoteczka elektryczna i żadna inna…
2017-04-21
Relaks dla zębów
2017-10-02

2017-08-18

Stomatologia

Wiele osób po wyszczotkowaniu zębów ma wrażenie, że nie są one dokładnie oczyszczone.

Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna dlatego też nie może zostać usunięty przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u stomatologaKamień nazębny jest skupiskiem bakterii, które są odpowiedzialne za złą kondycję zębów i dziąseł, a także za nieświeży oddech.  Natomiast poprzez usunięcie osadu u wielu osób zabieg higienizacji daje efekt wybielenia zębów.

Zabieg higienizacji przebiega w trzech etapach:

Usuwanie kamienia nazębnego-skaling – zabieg, podczas którego za pomocą skalera ultradźwiękowego usuwamy twarde złogi kamienia nad i pod dziąsłowe. Kamień nazębny prowadzi m.in. do obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei może powodować zanik kości wyrostka zębowego a w konsekwencji stopniowe rozchwianie zębów i ich wypadanie (parodontoza). Najczęściej stosowany jest skaling ultradźwiękowy. Końcówka skalera wibruje z dużą częstotliwością, a wibracje te przenoszone są na zęby i rozbijają kamień –ten jest później wypłukiwany przez wodę. Skaling jest zabiegiem raczej bezbolesnym, choć może wywołać uczucie dyskomfortu. Czasem zdarza się, że po zabiegu mogą krwawić dziąsła. Jednak błona śluzowa jamy ustnej szybko się regeneruje i ślady krwawienia znikają bardzo szybko.

Usuwanie kamienia nazębnego

Piaskowanie jest dobrym uzupełnieniem dla skalingu. Polega na dokładnym usunięciu z powierzchni zębów osadu, płytki nazębnej i wszelkich przebarwień powstałych po kawie, herbacie, papierosach itp. za pomocą tzw. piaskarki oraz odpowiednich środków chemicznych (tzw. piasek do zębów). Końcówka urządzenia wypuszcza pod ciśnieniem wodę zmieszaną ze środkiem do piaskowania, które usuwają z powierzchni zębów osad i przebarwienia.
Ten zabieg również jest bezbolesny.

Piaskowanie 

Polishing- ten zabieg powinien być wykonywany po skalingu i piaskowaniu. W trakcie polishingu zęby są polerowane, co utrudnia ponowne osadzanie się kamienia nazębnego. Polishing trwa kilkanaście minut i jest bezbolesny. Na zęby jest nakładana specjalna pasta o właściwościach oczyszczających i polerujących. Następnie zęby są polerowane specjalnymi gumkami i szczoteczkami. Po zabiegu zęby są gładkie, co daje uczucie świeżości i czystości.

wybielanie przed i po

Zabiegi te powinny być powtarzane w częstotliwości uzgodnionej ze stomatologiem. Dzięki temu zęby będą nie tylko bielsze, ale i zdrowsze – brak kamienia oznacza zdrowsze dziąsła, a regularne dokładne czyszczenie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy.

× WhatsApp