Czego unikać mając aparat ortodontyczny?
2020-03-24
Aparat ortodontyczny, aparat stały – Studio SE
2020-07-21

2020-04-23

Ortodoncja

uśmiechnięta paraAparaty, zarówno stałe, jak i ruchome, zakładane są w celu korekcji wad zgryzu oraz właściwego ułożenia zębów w łukach zębowych. Mimo spełniania takich samych funkcji, wybór aparatu zależy od kilku czynników, a modele mają różne zastosowanie. Kryteria brane pod uwagę przez ortodontę to m.in. wiek pacjenta, rodzaj wady zgryzu, stopień rozwoju szczęk. Jakie są wskazania do założenia aparatu stałego? W jakich przypadkach stosowane są aparaty ruchome?

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Obecnie ortodoncja dysponuje wieloma różnymi rodzajami aparatów. Wśród nich wyróżnić można dwa podstawowe typy: aparaty stałe oraz ruchome.

Aparat stały posiada najszersze zastosowanie. Łuki aparatu składają się z różnych elementów, są zakładane i zdejmowane przez lekarza. Stosuje się je u pacjentów dorosłych, a także nastolatków oraz starszych dzieci, które posiadają już zęby stałe. Jedną z największych zalet aparatów stałych jest ich uniwersalność. Mogą być zakładane zarówno w celu poprawy drobnych defektów estetycznych, jak i zaawansowanych wad zgryzu.

Z kolei aparaty ruchome stosowane są najczęściej u dzieci, które nie utraciły jeszcze zębów mlecznych. Najczęściej zalecane jest noszenie aparatu przez kilkanaście godzin dziennie oraz w nocy, podczas snu. Model ten jest samodzielnie zakładany i zdejmowany przez pacjenta. Urządzenie służy do korekcji niewielkich wad zgryzu, a zęby prostuje tylko w niewielkim stopniu. Ortodonta może założyć aparat ruchomy w celu usunięcia wady zgryzu, zalecając później noszenie aparatu stałego, aby wyprostować zęby.

Aparat ruchomy dla dziecka

Leczenie ortodontyczne jest kilkuetapowe. Do ortodonty należy udać się już w momencie, gdy dziecku zaczną wyżynać się pierwsze zęby stałe. Podczas konsultacji specjalista oceni, czy w ukształtowaniu szczęki nie ma wad. W razie takiej konieczności zaleci noszenie aparatu ruchomego. Etap ten jest bardzo ważny. Nie należy zwlekać z rozpoczęciem leczenia, aż pojawią się wszystkie zęby stałe i możliwe będzie założenie aparatu stałego. Trzeba mieć na względzie, że nieprawidłowe ułożenie zębów może utrudniać ich prawidłowe czyszczenie.

Aparaty ruchome dla dorosłych

Aparaty ruchome wykorzystywane są także w leczeniu ortodontycznym osób dorosłych. Stosowane są w etapie retencji, w trakcie której dochodzi do utrwalenia efektów leczenia aparatu stałego. Istnieje kilka rodzajów retencji, a leczenie przy użyciu wyjmowanego aparatu retencyjnego trwa dwa lata.

Aparat stały – tradycyjny czy lingwalny?

Istnieje wiele rodzajów aparatów stałych. Wykorzystywane są do leczenia wad u pacjentów w różnych grupach wiekowych. Najbardziej znane są modele z zamkami metalowymi lub przezroczystymi-szafirowymi przyklejane do zewnętrznych powierzchni zębów. Natomiast coraz większym zainteresowaniem cieszą się aparaty lingwalne, przyklejane po wewnętrznej stronie zębów. To modele całkowicie niewidoczne, wykonane ze złota.

Prostowanie zębów jest konieczne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Zadaniem ortodonty jest ustalenie skutecznego planu leczenia, po przeprowadzeniu którego możliwe będzie osiągnięcie oczekiwanych efektów, a także dobranie odpowiedniego aparatu.

× WhatsApp