Licówki, czyli cienkie płatki m.in. z ceramiki lub kompozytu światłoutwardzalnego, nakłada się na zęby starte, po urazach, odłamaniach lub by ukryć uszkodzenia, uszczerbienia czy pęknięcia szkliwa. Jak często wymieniać licówki? W zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane, ich trwałość szacowana jest na kilka do kilkunastu lat.
Rodzaje licówek
Licówki wykonuje się m.in. z ceramiki lub kompozytu światłoutwardzalnego. Trwałość licówek ceramicznych jest dłuższa, licówki kompozytowe maja trwałość do 5 lat.
W naszym gabinecie stosujemy najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie stomatologii estetycznej – licówki Glamsmile. Ich ogromnym atutem, który stanowi o ich przewadze nad licówkami wymienionych na początku dwóch typów, jest brak szlifowania zębów pacjenta. Stosuje się je jednak tylko do leczenia niewielkich wad lub skorygowania koloru, nie da się nimi odbudować mocno uszkodzonych zębów (w przypadku tradycyjnych licówek da się odbudować nawet do 30% uszkodzeń). Licówki Glamsmile wykonuje się z porcelany lub kompozytów hybrydowych, są bardzo cienkie i zaliczane do kategorii nazębnych licówek estetycznych. Ich instalacja w jamie ustnej pacjenta jest całkowicie bezbolesna, bezinwazyjna i nie wymaga podania znieczulenia i piłowania zębów.
Czy licówki trzeba wymieniać?
Czy licówki trzeba wymieniać? Tak, bo nawet te najsolidniejsze, czyli ceramiczne i porcelanowe, mają określoną trwałość. Najniższą trwałością charakteryzują się licówki akrylowe – jednak nie są one mocowane w jamie ustnej na stałe, tylko w charakterze tymczasowego zabezpieczenia zęba przed założeniem właściwej licówki (np. z ceramiki czy porcelany). Kolejną pod kątem trwałości licówką jest licówka kompozytowa – należy ją wymienić lub odświeżyć co około 2-5 lat. Najtrwalsze licówki to ceramiczne i porcelanowe. Od tego, czy licówki trzeba wymieniać częściej niż ich uśredniona trwałość, zależy wiele czynników. Poza materiałem, z którego zostały wykonane, także technika ich mocowania, rodzaj użytego do tego cementu, a także to, jak pacjent dba o zęby po założeniu licówek. Wymagane jest stosowanie standardowych, rutynowych czynności, czyli mycie zębów minimum 2 razy dziennie, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej najlepiej po każdym posiłku (szczególnie jeśli były to produkty barwiące zęby, takie jak kawa czy czerwone wino).
Licówki – co ile wymiana?
Ponieważ licówek – tak samo jak koron czy wypełnień – nie można wybielać, dlatego jeśli po latach nie odpowiada nam ich odcień lub planujemy wybielenie zębów, na których nie zostały założone licówki, może być potrzebna wymiana, by pasowały kolorem do pozostałych zębów. By licówki służyły jak najdłużej, warto zrezygnować z palenia papierosów, a także pozbyć się złych nawyków, takich jak obgryzanie paznokci lub gryzienie twardych przedmiotów. Także sporty kontaktowe mogą narazić nas na urazy zębów. Regularne wizyty u dentysty, podczas których kontroluje on stan licówek i stopień ich zużycia, przedłużają ich trwałość.
Nowoczesne licówki dla pacjentów z Krakowa i okolic
Licówki to doskonały i trwały sposób na skorygowanie wad, takich jak ciemny kolor zębów, nierówny kształt lub diastema, a także odbudowę ukruszonego zęba. Każdej osobie, która planuje założenie licówek w Krakowie, polecamy wizytę w naszym nowoczesnym gabinecie, w którym dentysta zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązanie.