KLEJNOT W KORONIE
2017-10-09
SZKLIWO-TARCZA DLA ZĘBA
2017-10-20

2017-10-13

Stomatologia

WĘDZIDEŁKO PODJĘZYKOWE to elastyczny fałd skóry, który łączy w linii środkowej dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej (jest on widoczny po uniesieniu końca języka ku podniebieniu).

Wędzidełko podjęzykowe o prawidłowej długości pozwala na swobodne dotarcie języka w każde miejsce jamy ustnej i na poprawne wymawianie konkretnych głosek.

Jednak czasami zdarza się, że wędzidełko podjęzykowe jest za krótkie, co fachowo nazywa się ANKYLOGLOSSIA Jest to wada anatomiczna, która występuje z częstością 1:2000 urodzeń. Zdarza się, że występuje rodzinnie.

kobieta wystawia język

Krótkie wędzidełko języka znacząco ogranicza ruchy języka. Problem widoczny jest szczególnie przy głoskach wymagających uniesienia czubka języka w kierunku wałka dziąsłowego (tzw. pionizacja). Problem stanowi także tendencja do wsuwania języka między zęby, co powoduje seplenienie międzyzębowe.

Za krótkie wędzidełko podjęzykowe utrwala nieprawidłowy wzorzec ssania, żucia i połykania oraz powoduje liczne wady zgryzu.

Jeśli obserwujecie Państwo:

  • trudności z wysunięciem języka na brodę lub uniesieniem go w kierunku wałka dziąsłowego
  • podczas wysuwania języka na brodę, jego czubek może przyjmować kształt sercowaty, brak tego kształtu nie zawsze oznacza, że wędzidełko ma odpowiednią długość!
  • trudności z artykulacją głosek: l, r, sz, ż, cz, dż
  • ból przy wykonywanych ćwiczeniach
  • może (choć nie musi) wystąpić nadmierne ślinienie się

Warto umówić się na konsultację z lekarzem, który podejmie decyzję co do zabiegu.

Przy zbyt krótkim wędzidełku językowym można wykonywać ćwiczenia pionizacji języka. Niestety, same ćwiczenia nie pomogą w rozciągnięciu wędzidełka i zwykle konieczna jest frenotomia czyli podcięcie wędzidełka językowego – zwłaszcza jeśli jest całkowicie przyrośnięte do dna jamy ustnej. Niektórzy specjaliści wyraźnie zaznaczają, że terapia logopedyczna jest nieskuteczna bez leczenia chirurgicznego i jest ono niezbędne.

Podcięcie wędzidełka językowego może być wykonane przez stomatologa lub laryngologa. Zabieg polega na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka, z której zbudowanej jest wędzidełko. Przecięte wędzidełko zwykle goi się bez problemu.
Warto pamiętać, że jest to zabieg bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

× WhatsApp