Chociaż często lekceważona, próchnica jest poważnym schorzeniem, które może mieć zły wpływ na zdrowie całego organizmu. Naukowcy udowodnili związek pomiędzy rozwojem chorób układu krążenia czy górnych dróg oddechowych, a stanem zdrowia jamy ustnej. Stan zapalny znacznie osłabia nasz organizm.
Skutki długoletnich zaniedbań w zakresie zdrowia jamy ustnej znane są bardzo wielu pacjentom gabinetów stomatologicznych – można je streścić w dwóch słowach: ból i koszty.
Dieta bogata w proste węglowodany oraz sacharozę, którą słodzimy herbatę czy kawę, a także brak czasu czy chęci na prawidłową higienę jamy ustnej to przyczyny powstawania ubytków struktury kostnej w zębach i rozwoju próchnicy. Jednak sam cukier oraz unikanie mycia zębów nie wystarczą do pojawienia się próchnicy. Aby stała się ona faktem, na scenę muszą wkroczyć znane wszystkim bakterie. Jama ustna jest naturalnym środowiskiem bytowania różnego rodzaju bakterii. Ich występowanie w tym miejscu jest całkowicie normalne i nikogo nie powinna dziwić ich obecność. Niektóre bakterie jamy ustnej, takie jak paciorkowce (Streptococcus), wykorzystują cukry proste do życia. Stwierdzono, że najbardziej związany z pojawieniem się i rozwojem próchnicy jest paciorkowiec Streptococcus mutans. Jego niekorzystne oddziaływanie powodowane jest przez wydzielanie kwasu mlekowego, będącego produktem rozkładu sacharozy. Paciorkowiec odżywiając się cukrem, który sami mu dostarczamy, produkuje w zamian duże ilości kwasu mlekowego, który obniża pH w jamie ustnej i powoduje wypłukiwanie jonów wapnia i fosforu ze szkliwa. Szkliwo zostaje osłabione i po pewnym czasie tworzy się ubytek który będzie się powiększał i penetrował w głąb tkanki zęba (zębiny).
Próchnicę dzielimy na ostrą ,dotyka ona szczególnie osób młodych, z szerokimi kanalikami zębinowymi, u których nie doszło jeszcze do pełnej mineralizacji szkliwa. Przewlekłą, ta postać próchnicy częściej dopada osoby dorosłe. Zatrzymaną – czasem pod wpływem zabiegów higienicznych udaje się powstrzymać rozwój choroby.
Ze względu na obraz kliniczny wyróżniamy próchnicę pierwotną, czyli pojawiająca się pierwszy raz.
Próchnicę wtórną ,która występuje obok wypełnienia.
Próchnicę ukrytą, rozwija się na powierzchni żującej pod makroskopowo zdrowym szkliwem, a wykrywana jest radiologicznie na zdjęciach.
Kwitnącą próchnicę , jest to niebezpieczna postać próchnicy, gdyż objawia się jednoczesnym występowaniem zmian patologicznych na wielu zębach.
Sposób leczenia zęba determinuje jego stan – im większe zniszczenie tkanek zęba, im silniejsza jest próchnica, tym głębsze i bardziej radykalne leczenie. Głównie polega ono na usunięciu chorej tkanki zęba i zastąpieniu jej wypełnieniem. Jeżeli proces próchniczy postępuje głębiej i dochodzi do stanu zapalnego miazgi zęba konieczne jest leczenie endodontyczne lub czasami nawet usunięcie zęba (próchnica korzenia).
Jeśli zauważyli Państwo niepokojące objawy, nadwrażliwość obnażone szyjki zębowe czy przebarwienia na swoich zębach, zapraszamy do naszej Kliniki na wizytę kontrolną.