Tomograf stomatologiczny, czyli TK, jest zaliczany do najdokładniejszego i rozstrzygającego badania RTG. Jakie wady i dysfunkcje wykaże tomografia komputerowa zębów? Jaka jest cena za takie badanie?
Czym jest tomografia stomatologiczna?
Tomografia stomatologiczna, funkcjonująca także pod skrótową nazwą TK, to rodzaj badania radiologicznego w ujęciu 3D, wykorzystującego promienie rentgenowskie do obrazowania tkanek w 3 płaszczyznach: czołowej, strzałkowej (bocznej) i horyzontalnej. Jest uznawana za najszybszą i całkowicie bezinwazyjną metodę diagnostyki. Po tomografię stomatologiczną sięgają stomatolodzy, implantolodzy, a także specjaliści w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, ortodoncji i endodoncji. Lekarz, który wykonuje tomografię stomatologiczną, otrzymuje widok wszystkich struktur twarzoczaszki – rzeczywisty, trójwymiarowy obraz tkanek miękkich, zatok szczękowych oraz zębów. Obraz z lampy prześwietlającej wysyłany jest na monitor komputera. Jest on niezbędny, by wykryć wszelkie nieprawidłowości i stany zapalne oraz opracować leczenie pacjenta. Widok z tomografu pomoże zaplanować np. kąt wprowadzenia implantu zębowego, ocenić drożność zatok szczękowych lub ustalić gęstość tkanki kostnej.
Tomografia stomatologiczna i największe atuty w diagnostyce
W naszej klinice, przy której powstała pracownia RTG, używamy tomografu stomatologicznego CS 9000 3D. Czym wyróżnia się to urządzenie? Jego największe zalety to:
- najbardziej zaawansowany technologicznie tomograf stomatologiczny na rynku,
- obecnie także najbardziej precyzyjny aparat tomograficzny,
- łączy w sobie 3 technologie: pantomografii, cefalometrii i obrazowania w trójwymiarze,
- wysoka jakość i czytelność zdjęć, dzięki zredukowaniu zniekształceń charakterystycznych dla innych technik tomografii stomatologicznej,
- umożliwia dopasowanie położenia ogniska do kształtu twarzy,
- posiada automatyczne programy do planowania leczenia,
- pozwala na przeglądanie badań 3D i projektowanie zabiegów implantologicznych,
- odpowiada na potrzeby lekarzy różnych specjalizacji: stomatologa, ortodonty, chirurga twarzowo-szczękowego i innych.
W jakich dziedzinach stomatologii sięga się po tomografię komputerową zębów?
Tomografia komputerowa zębów ma szerokie zastosowanie diagnostyczne – jest pomocna, by ocenić ilość i jakość kości oraz stan i położenie zębów. To badanie diagnostyczne jest szeroko stosowane m.in. w chirurgii stomatologicznej i implantologii, w tym do zaplanowania miejsca na implanty. Tomografia komputerowa zębów jest również pomocna w ortodoncji, bo pomaga rozpoznać i zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Ponadto stosuje się ją w stomatologii zachowawczej i endodoncji, a także protetyce – na etapie przedprotetycznym i we właściwym leczeniu protetycznym.
Czy tomografia komputerowa zębów jest bezpieczna?
Tomografia stomatologiczna jest bezbolesna, nie wymaga żadnego przygotowania przez pacjenta i trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Rynek urządzeń i technologii dedykowanych dentystom stale się rozwija – również w zakresie bezpieczeństwa metod diagnostycznych. Tomografia komputerowa zębów jest bezpieczna, a dawka emitowanego podczas badania promieniowania jonizującego w przeciągu lat zredukowana aż kilkunastokrotnie. Pojedyncza tomografia nie stanowi zagrożenia, o serię takich badań i ich szkodliwość najlepiej zapytać specjalistę.
Tomografia stomatologiczna – cena
Nasza klinika dysponuje własną pracownią RTG, w której wykonujemy tomografię stomatologiczną. Cena za taką usługę zależy m.in. od tego, jak duży obszar i ile zębów ma objąć tomograf, a także, czy będą to zatoki, szczęka lub żuchwa. Zachęcamy do sprawdzenia aktualnego cennika naszej pracowni RTG.