Ortodoncja – 
Gabinet ortodontyczny Kraków

Leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych

Piękny uśmiech jest marzeniem prawie każdego z nas. Gdy ukazujemy równe, białe zęby, twarz wygląda atrakcyjnie i tym samym rośnie nasze dobre samopoczucie. Często jednak unikamy uśmiechu ze względu na tzw. krzywe zęby, czyli wadę zgryzu. Myślimy wówczas o możliwościach prostowania zębów, zadając sobie pytania: jak można skorygować zgryz?, czy nasza wada jest naprawialna?, do jakiego wieku można zakładać aparat korekcyjny?. Na takie pytania odpowie ortodonta, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Dowiemy się, że leczenie ortodontyczne może być przeprowadzane w okresie uzębienia mlecznego, mieszanego i stałego, czyli zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Przywykliśmy uważać, że wady zgryzu można naprawić wyłącznie w dzieciństwie, a w ostateczności – we wczesnej młodości. Dlatego nie dziwią nikogo licealiści czy studenci w specjalnych aparatach, a na widok kolorowych elementów na zębach niewiele osób zwraca uwagę. Warto jednak wiedzieć, że prostowanie zębów, jak popularnie jest nazywana dziedzina stomatologii – ortodoncja, nie ma na celu wyłącznie względów estetycznych, ale głównie lecznicze. I co najważniejsze – można, a czasem nawet trzeba, poprawić układ zębów nawet po 60-tce! Noszenie aparatu ortodontycznego to szansa na równe zęby oraz promienny uśmiech, bez wstydu i zażenowania.

Ortodoncja szansą na pozbycie się krzywego zgryzu

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, zajmuje się leczeniem nie tylko wad zgryzu, ale również wad szczękowo-twarzowych, u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Prostowanie zębów to termin, który głównie kojarzony jest z pojęciem szerszym, jakim jest ortodoncja. Natomiast leczenie ortodontyczne dorosłych ma nie tylko na celu poprawę estetyki zębów, lecz często jest przygotowaniem do leczenia protetycznego, chirurgicznego czy implantologicznego. Choroby dziąseł i przyzębia nie eliminują pacjenta z leczenia ortodontycznego, ale narzucają konieczność współpracy z lekarzem od chorób dziąseł, czyli periodontologiem. To prawda, że aparaty ortodontyczne wyrównują zęby i naprawiają wady zgryzu. Mają za zadanie także usunąć ich konsekwencje, powodujące złe rozdrabnianie pokarmów, a także próchnicę, spowodowaną złym czyszczeniem zębów, często utrudnionym z powodu ich stłoczenia.

Kiedy warto zgłosić się do ortodonty?

W dzisiejszych czasach prawie każdy pragnie posiadać białe, równe zęby. Wyróżnić można wiele przyczyn powstania wad zgryzu ssanie kciuka przyczyniające się do wady zgryzu, zwanej zgryzem otwartym) zbyt wczesne wypadnięcie zębów mlecznych. Najczęściej do ortodonty zgłaszają się osoby, które nie są zadowolone z wyglądu uzębienia, a także rodzice zaniepokojeni wyglądem zębów stałych u swoich dzieci. Wskazać należy także inne przesłanki, sygnalizujące konieczność wizyty u ortodonty, jak na przykład zmiana pozycji zębów, stłoczenie zębów m.in. w trakcie wyrzynania się  zębów mądrości, a także bóle głowy – skroni, uszu i karku, nieznanego pochodzenia.

 

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne podzielić można na kilka etapów:

 1. Plan leczenia – planując leczenie ortodonta w pierwszej kolejności ustali, czy nie występują przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego, zbada pozycje zębów, zdefiniuje, jaki jest rodzaj wady zgryzu, wskaże rodzaj aparatu ortodontycznego oraz kroki leczenia. To bardzo ważny etap leczenia ortodontycznego, ponieważ od poczynionych ustaleń w dużej mierze zależeć będą uzyskane efekty. W celu zdiagnozowania rodzaju wady zgryzu konieczne jest wykonanie co najmniej dwóch zdjęć rentgenowskich (dwa podstawowe rodzaje zdjęć to zdjęcie pantomograficzne oraz cefalometryczne). Konieczne może okazać się usunięcie zęba/zębów, wprowadzenie do łuku zębowego zatrzymanego zęba.
 2. Założenie aparatu – polega na naklejeniu zamków aparatu stałego na oba łuki zębowe. Proces trwa około godziny i jest całkowicie bezbolesny. Natomiast w niektórych przypadkach aparat ortodontyczny nie jest zakładany jednocześnie, a odstęp czasowy pomiędzy założeniem górnego i dolnego aparatu może wynosić nawet kilka miesięcy. Na marginesie warto dodać, że u osób rozpoczynających leczenie mogą pojawić się podrażnienia w jamie ustnej, wywołane przez zamki ortodontyczne. W takim przypadku pomocne może okazać się stosowanie wosku stomatologicznego. Objawy powinny ustąpić w pierwszych tygodniach leczenia. Natomiast aparat ruchomy wcześniej przygotowany jest w laboratorium protetycznym, podczas wizyty ortodonta umieści go w jamie ustnej, dopasuje, a także sprawdzi jakość wykonania oraz wyjaśni, jak należy go prawidłowo użytkować.
 3. Wizyty kontrolne – częstotliwość wizyt kontrolnych uzależniona jest od rodzaju noszonego aparatu. W przypadku tradycyjnego aparatu stałego wizyty będą odbywać się co około 4-6 tygodni.
 4. Usunięcie aparatu – podczas wizyty usunięte zostają zamki ortodontyczne, a także pozostały na szkliwie klej. Po zdjęciu aparatu ortodonta powinien wykonać przegląd stomatologiczny. Natomiast w przypadku aparatu ruchomego wystarczy zaprzestanie jego stosowania.
 5. Retencja – to jeden z najważniejszych etapów leczenia ortodontycznego. Należy mieć na względzie, że zęby w ciągu naszego życia stale się przemieszczają. Retencja polega na utrwaleniu osiągniętych efektów leczenia. Wyróżnić należy dwa rozwiązania – retencję stałą, polegającą na przyklejeniu do wewnętrznej części zębów retainera, czyli metalowego drucika. Natomiast retencja ruchoma to noszenie płytki retencyjnej, która wyglądem przypomina szynę ochronną, jednak jej zadaniem nie jest przesuwanie zębów, a utrzymanie ich w konkretnej pozycji (osiągniętej po leczeniu).

     Należy zauważyć, że leczenie ortodontyczne to skomplikowany proces. Nie polega wyłącznie na dopasowaniu, założeniu, a następnie zdjęciu aparatu. To zespół czynności, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie zamierzonych efektów. Z pewnością warto jest oddać się w ręce wykwalifikowanego specjalisty.  W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Należy stosować przeznaczone w tym celu narzędzia m.in. szczoteczki, nici. Warto również wprowadzić pewne modyfikacje w diecie. Zrezygnować z jedzenia pokarmów twardych, a także ciągnących się.

     Czy aparat stały może być niewidoczny?

     Ortodoncja to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Wiele osób nadal jednak kojarzy aparaty stałe z metalowymi zamkami oraz kolorowymi gumkami. Obecnie można wybierać pomiędzy aparatami zewnątrzustnymi, wykonanymi z różnych materiałów, które są mniej lub bardziej widoczne. Fantastyczną alternatywę dla aparatów z metalowymi zamkami stanowi aparat z zamkami ceramicznymi lub szafirowymi. Z kolei INVISALIGN to metoda polegająca na prostowaniu zębów przy użyciu przezroczystych, wyjmowanych szyn. Natomiast klasyczny aparat ruchomy najczęściej jest stosowany przy leczeniu wad zgryzu dzieci i młodzieży. To pacjent sam zakłada i zdejmuje aparat, stosując się do wskazań ortodonty dotyczących czasu noszenia aparatu. W przypadku noszenia aparatu ruchomego bardzo ważna jest samokontrola. Efekty leczenia ortodontycznego będą uzależnione od systematyczności pacjenta.

     Skuteczność leczenia ortodontycznego

     Nie da się zaprzeczyć, że noszenie aparatu ortodontycznego to skuteczny sposób na prostowanie zębów. Ważna jest jednak samodyscyplina oraz ścisłe stosowanie się do zaleceń ortodonty. Leczenie ortodontyczne nie kończy się na zdjęciu aparatu. Sukces w dużej mierze zależny jest od retencji, dzięki której utrwalone zostaną osiągnięte efekty.

     W Studio Stomatologii Estetycznej SE+ mieszczącym się w mieście Kraków wykonujemy wszystkie metody leczenia ortodontycznego, pomagamy w nawet najbardziej skomplikowanych przypadkach.