Problem z nieświeżym oddechem dotyczy prawie wszystkich, nawet tych, którzy się do tego nie przyznają.
Przyczyny przewlekłego nieświeżego oddechu (znanego również jako halitoza) mogą być poważniejsze, np. choroby jamy ustnej, podczas gdy pojawiającemu się okazjonalnie nieprzyjemnemu zapachowi z ust można łatwo zapobiec, stosując właściwą pielęgnację jamy ustnej.
Nieświeży oddech wywołuje obecność bakterii w jamie ustnej. Bakterie gromadzą się na języku wtedy, gdy zaniedbasz prawidłowe szczotkowanie, jeśli Twój organizm jest odwodniony lub kiedy odczuwasz suchość w ustach z powodu zażywania lekarstw zmniejszających wydzielanie śliny. Można jednak wykonać kilka prostych kroków, które pomogą w usunięciu bakterii z języka i przywrócą świeży oddech.
W rzadkich przypadkach nieświeży oddech może być objawem poważniejszej choroby, dlatego nie należy go ignorować i najlepiej skonsultować się z dentystą, jeśli problem nie ustępuje. Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej może pomóc usunąć problem nieświeżego oddechu.
Jak się pozbyć nieświeżego oddechu?
Myj zęby przez dwie minuty dwa razy dziennie, używając szczoteczki elektrycznej Oral-B w celu usunięcia płytki bakteryjnej. Następnie wyszczotkuj dokładnie język. Zwróć szczególną uwagę na tylną część języka, gdzie gromadzi się większość bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach.
Nici dentystyczne skutecznie usuwają resztki jedzenia. Jeśli dostęp do tylnych zębów jest utrudniony, skorzystaj z uchwytu do nici dentystycznej
Zakończ, płucząc usta płynem do płukania jamy ustnej aby przywrócić w niej świeżość.
Pij dużo wody, aby uniknąć odwodnienia. Ilość wody, którą należy wypić, zależy od stopnia codziennej aktywności oraz ilości zażywanych leków powodujących wysuszenie jamy ustnej.
Używaj bezcukrowej gumy do żucia w celu stymulowania produkcji śliny. Spożywanie cukierków miętowych jest doraźną, lecz mniej zalecaną, metodą odświeżającą oddech z powodu zalegających w jamie ustnej pozostałości cukru.
Przewlekły nieświeży oddech może być również objawem poważniejszych schorzeń, dlatego w takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem specjalistą lub stomatologiem.
Sprawdź, które pokarmy mogą powodować problem z nieświeżym oddechem.
Rozważ ograniczenie nawyków, takich jak spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, które intensyfikują nieświeży oddech.
Źródło:Instytut Oral B