Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o leczeniu kanałowym – cz. 2
2021-02-18

2021-04-02

Endodoncja

Leczenie kanałowe pod mikroskopem, nazywane także mikroskopowym leczeniem kanałowym, to nowoczesne rozwiązanie, po które sięga się, by dokładniej oczyścić system kanałowy zęba i tym samym skrócić czas leczenia pacjenta. W jakich sytuacjach dentysta decyduje się na leczenie kanałowe pod mikroskopem zamiast tradycyjnego? Jakie są do tego wskazania?

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala powiększyć obraz i obszar, na którym będzie pracować dentysta, od 6 nawet do 25 razy. Użycie nowoczesnych mikroskopów operacyjnych w stomatologii ułatwia i przyspiesza zabiegi w zakresie endodoncji (czyli leczeniu kanałowym zębów). Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest szybsze, bardziej efektywne, a także obarczone znacznie mniejszym ryzykiem. Mikroskop ułatwia dentyście pracę oraz obrazowanie miejsc, które będzie oczyszczać lub uzupełniać. Użycie nowoczesnych rozwiązań może zapobiec konieczności ekstrakcji zęba.

Kiedy dentysta stosuje leczenie kanałowe pod mikroskopem?

O tym, kiedy stosuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem, decyduje wyspecjalizowany w tej dziedzinie lekarz stomatolog. Najczęściej dentyści decydują się na ten model leczenia w przypadkach trudnych, nietypowych lub na obszarach mocno zmienionych chorobowo. Po leczenie kanałowe pod mikroskopem sięga się także w sytuacjach, gdy kanały pacjenta są wąskie, kręte lub o nietypowym kształcie. Również wtedy, gdy kanały lub ich rozgałęzienia nie są widoczne gołym okiem, sięga się po mikroskop. Leczenie kanałowe pod mikroskopem stosowane jest tam, gdzie zawiodło tradycyjne leczenie kanałowe. Zatem metoda ta – o czym już wspomnieliśmy powyżej – może uratować ząb przed ekstrakcją lub też zapobiec rozwojowi przykrych dolegliwości, takich jak stan zapalny w jamie ustnej. 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy warto? 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy warto? Oczywiście, szczególnie gdy inne, bardziej tradycyjne metody, zawiodły. Metoda ta, za sprawą precyzji i niezwykle dokładnego obrazowania, skraca liczbę wizyt i czasu spędzonego przez pacjenta w gabinecie dentystycznym, co obniża koszty leczenia. Mikroskop powiększa nie tylko kanały i ich rozgałęzienia, ale także wszelkie inne problemy, niewidoczne gołym okiem (np. próchnicę w bardzo początkowym stadium, kamień nazębny czy inne dolegliwości), dzięki temu dentysta szybciej zareaguje, a leczenie będzie krótsze i bezbolesne. Leczenie kanałowe pod mikroskopem – jak wszystkie inne zabiegi w zakresie stomatologii – jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Pacjent pozostaje w pozycji leżącej, a mikroskop zlokalizowany jest nad jego głową – z reguły na specjalnym wysięgniku, ułatwiającym regulację jego pozycji. 

Endodoncja mikroskopowa w Krakowie

Wszystkie osoby z Krakowa lub okolic zapraszamy na konsultację w naszym Studiu Stomatologii Estetycznej SE+. Szczególnie przypadki, takie jak nieskuteczne leczenie endodontyczne w innej placówce, wąskie lub zarośnięte kanały, zakrzywione korzenie zębów lub zęby skazane na ekstrakcję, można wyleczyć, stosując nowoczesne leczenie pod mikroskopem

× WhatsApp