Stomatologia zachowawcza – co to jest za dziedzina i jakie są główne obszary jej działania? Czym odróżnia się od stomatologii estetycznej? W najnowszym wpisie blogowym objaśniamy te różnice.
Stomatologia zachowawcza – czym się zajmuje?
Stomatologia zachowawcza z endodoncją – podając za słownikową definicją – jest działem stomatologii, poświęconym profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych. Jedną z jej specjalizacji jest endodoncja, czyli leczenie kanałowe zębów. Stomatologia zachowawcza funkcjonuje także pod inną nazwą – mianowicie stomatologii ogólnej.
Stomatologia zachowawcza – bliżej.
Stomatologię zachowawczą można podzielić na dwa główne obszary działania. Pierwszym z nich jest profilaktyka, która ma na celu przeciwdziałanie pojawiania się i rozwoju próchnicy zębów. Drugim obszarem jest właściwe leczenie – w sytuacji, gdy na profilaktykę jest już po prostu za późno. W ramach działań profilaktycznych dentysta ocenia stan jamy ustnej oraz zębów i identyfikuje wszelkie czynniki ryzyka, by móc im zapobiec. W działaniach profilaktycznych stosuje się m.in. fluoryzację (oraz jeden z ich sposobów, czyli lakierowanie). Nakładanie na powierzchnię zębów preparatu o wysokim stężeniu fluorków wzmacnia szkliwo i zęby oraz działa przeciwpróchniczo. Atutem zabiegów profilaktycznych jest ich bezbolesny i nieinwazyjny charakter. Przykładowo lakierowanie można bezpiecznie stosować nawet u dzieci.
Jeśli chodzi o właściwe leczenie, to jest ono możliwe na bardzo wczesnym etapie rozwoju próchnicy. Nowoczesne badania i urządzenia – np. RTG zęba – wykrywają najmniejsze zmiany chorobowe. Im szybciej zostaną one znalezione, tym łatwiej i mniej boleśnie przebiega leczenie. Do niektórych, bardzo niewielkich zmian próchnicowych, obecnie nie stosuje się nawet wiertła, tylko wykorzystuje inne metody oraz preparaty, rozpuszczające tę zmianę. W nowoczesnej stomatologii zachowawczej stosuje się także różnego rodzaju znieczulenia, dzięki którym ewentualne wiercenie jest zupełnie niewyczuwalne, a samo podanie znieczulenia również nie wiąże się z bólem czy dyskomfortem.
Stomatologia zachowawcza czy estetyczna?
Stomatologia zachowawcza, nazywana także ogólną, zajmuje się przede wszystkim profilaktyką oraz leczeniem już istniejących ubytków próchnicowych. Z kolei stomatologia estetyczna, co sugeruje już jej nazwa, zajmuje się polepszaniem wyglądu zębów oraz twarzy. Nie konkurują one ze sobą, ponieważ wskazania, by je zastosować, są zupełnie inne. W kilku punktach stycznych stomatologia zachowawcza przecina się z estetyczna – np. zabiegu typu skaling czy piaskowanie zębów jest zaliczane zarówno do stomatologii zachowawczej, jak i estetycznej, jednak rozróżnienie większości innych zabiegów jest czytelne i przejrzyste.
W Studiu Stomatologii Estetycznej Se+ podejmujemy się zarówno zabiegów w zakresie zachowawczego leczenia zębów, jak i stomatologii estetycznej. Każdy mieszkaniec stolicy Małopolski lub najbliższych jej okolic powinien zapoznać się z naszą ofertą stomatologii w Krakowie.