Czym się różni dentysta od ortodonty? Z jakimi problemami i schorzeniami można udać się do specjalisty od ortodoncji, a z jakimi do dentysty, nazywanego także stomatologiem?
Stomatologia i jej specjalności
Stomatologia to szeroka i pojemna dziedzina, do której zalicza się wiele specjalności, takich jak:
- chirurgia stomatologiczna
- chirurgia szczękowo-twarzowa
- ortodoncja
- periodontologia
- protetyka stomatologiczna
- pedodoncja
- stomatologia zachowawcza z endodoncją
- zdrowie publiczne
- epidemiologia
Według innego podziału i klasyfikacji stomatologię można podzielić na 2 najpopularniejsze odłamy:
- stomatologię estetyczną, czyli wszystkie zabiegi służące poprawie estetyki zębów,
- stomatologię zachowawczą, czyli usługi służące profilaktyce próchnicy zębów, leczeniu istniejących ubytków próchniczych oraz leczeniu kanałowym.
Jak zostać dentystą?
Kto w Polsce ma uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza dentysty? By je otrzymać, należy spełnić szereg wymogów formalnych. Wśród najważniejszych wymienić można dyplom lekarza wydany przez polską szkołę wyższą, potwierdzający ukończenie co najmniej 6-letnich studiów na kierunku lekarskim lub dyplom lekarza dentysty potwierdzający ukończenie co najmniej 5-letnich studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym, a także ukończony staż podyplomowy.
Stomatolog a dentysta
Przed 2002 roku po ukończeniu takich studiów w Polsce otrzymywało się tytuł “lekarza stomatologa”, po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej tytuł zawodowy zmienił się na “lekarza dentystę”. W niektórych krajach stomatolog i dentysta nie są synonimami. Za stomatologa uznaje się specjalistę od całej jamy ustnej, a za dentystę specjalistę wyłącznie od zębów. W języku potocznym czy nieformalnych rozmowach pojęcia “dentysta” i “stomatolog” używane są wymiennie na określenie lekarza dentysty dowolnej specjalności.
Ortodonta – kto to?
Ortodonta to lekarz dentysta, który ukończył specjalność ortodoncja. Zajmuje się on leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Ortodonta pomaga także w prawidłowym ustawieniu zębów oraz osiągnięciu właściwych proporcji dolnego i środkowego odcinka twarzy. Pacjentami ortodonty są osoby w każdym wieku – wady zgryzu z przyczyn profilaktycznych lub estetycznych można skorygować nie tylko w wieku nastoletnim, ale także u osób dorosłych. Nieprawidłowości zębowo-zgryzowe, którymi zajmuje się ortodonta, mogą być wrodzone lub nabyte. Istnieje także naukowa dziedzina, służąca zapobieganiu pojawianiu się takich nieprawidłowości – mowa o ortopedii szczękowo-twarzowej.
Ortodonta – czym się zajmuje?
Z jakimi problemami lub schorzeniami udać się do tego specjalisty? Przede wszystkim dentystę tej specjalności odwiedzają osoby cierpiące na wady zgryzu, jednak nie jest to jedyny możliwy obszar. Są to także pojedyncze nieprawidłowości w uzębieniu oraz
inne zaburzenia – nie tylko zębów, ale także szczęki i twarzy (przede wszystkim asymetrie i nieprawidłowe proporcje). W naszej klinice – w zakresie ortodoncji – oferujemy:
Wszystkie osoby – zarówno w wieku nastoletnim, jak i dorosłe – zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami. Podczas wizyty lekarz oceni, czy wada jest naprawialna, czy założyć aparat, a jeśli tak, to którego typu, oraz ile lat będzie trzeba go nosić. Poza ortodoncją, nasza placówka świadczy także usługi w zakresie innych specjalności. Każdego, kto szuka dobrego dentysty w Krakowie, zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty.