Zdjęcie cefalometryczne, nazywane potocznie cefalo, to jeden z rodzajów zdjęcia zewnątrzustnego. Po co się je wykonuje i w jakich przypadkach? Gdzie w Krakowie można wykonać Cefalo?
Jak wygląda zdjęcie cefalometryczne?
Na zdjęciu cefalometrycznym jest widoczny wygląd czaszki oraz tkanek twardych i miękkich, podniebienie twarde i zatoki przynosowe. Zdjęcie cefalometryczne to najczęściej zdjęcie RTG czaszki w pozycji bocznej. Po tę metodę obrazowania sięga się przede wszystkim w diagnostyce i planowaniu leczenia różnego rodzaju wad zgryzu, ale także obserwowaniu postępów i efektów podjętych działań. W nowoczesnych urządzeniach, służących do wykonywania zdjęć cefalometrycznych, połączono 3 technologie: pantomografii, cefalometrii i obrazowania w trójwymiarze. Ponieważ zdjęcia cefalometryczne obrazują obrysy części szkieletowych oraz miękkich profilu, dlatego można także za ich pomocą wykryć różnego rodzaju choroby, urazy czy nieprawidłowości w rozwoju zębów. Zdjęcie cefalometryczne wykonuje się nie tylko w projekcji bocznej, ale także w modelu ukazującym tylno-przednie żuchwy, by ocenić zaburzenia poprzeczne lub brak symetrii twarzy.
Po co się robi RTG cefalometryczne?
RTG cefalometryczne wykonuje się najczęściej przy diagnostyce i planowaniu leczenia ortodontycznego, a także na późniejszych etapach, by ocenić jego postępy. Dzięki tej metodzie obrazowania dentysta może ocenić proporcje zębowo-wyrostkowe oraz ustalić przyczyny wad zgryzu u pacjenta wraz z ich anatomicznymi podstawami. Ponadto po wykonaniu RTG cefalometrycznego można ocenić wiek kostny, a także sprawdzić efekty leczenia chirurgicznego.
Cefalometria i punkty antropometryczne na głowie
W cefalometrii istotne są punkty – na zdjęciu w projekcji bocznej lekarz może wykonać pomiary i porównać ze sobą specyficzne punkty w szkielecie twarzy oraz odległości pomiędzy nimi. Owe punkty nazywane są punktami antropometrycznymi – poza cefalometrią służą także do pomiarów w innych dziedzinach, takich jak antropologia, anatomia topograficzna i plastyczna. W wypadku zdjęcia cefalometrycznego punkty antropometryczne pomagają określić położenie różnych struktur względem siebie oraz służą dentyście do pomiarów.
Jak się przygotować do zdjęcia cefalometrycznego zębów?
Zrobienie zdjęcia cefalometrycznego zębów nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań. Nowoczesne pracownie RTG wykorzystują sprzęt, który emituje promienie RTG przez zaledwie jedną do kilku sekund, dzięki temu dawka promieniowania zostaje zredukowana do niezbędnego minimum. Zdjęcie cefalometryczne zębów jest bezpieczne i bezbolesne. Warto dodać, że w przypadku planowania leczenia ortodontycznego często samo zdjęcie cefalometryczne zębów nie wystarczy lekarzowi, by miał pełny obraz stanu zębów pacjenta, dlatego wykonuje się inne badania diagnostyczne i obrazowe – w tym między innymi pantomogram. By wykonać zdjęcie cefalometryczne zębów, należy mieć skierowanie na to badanie.
Zrób Cefalo w Krakowie
Każdego, kto szuka kliniki wykonującej zdjęcia Cefalo w Krakowie, zapraszamy do wizyty w naszej klinice dentystycznej. Dysponujemy nowoczesną pracownią RTG, w której znajduje się rentgen dentystyczny i tomograf stomatologiczny.