Wdrożenie prawidłowego leczenia musi zostać oparte do dokładnej i precyzyjnej diagnozie. Celem badania jest jak najbardziej szczegółowe oddanie stanu uzębienia i okolicznych tkanek, z odwzorowanie wszystkich krzywizn i możliwych nieprawidłowości. Do najnowocześniejszych metod, oferujących te standardy, można zaliczyć właśnie tomografię, która jest w stanie ukazać trójwymiarowe struktury uzębienia i okalające je tkanki. Bardzo często zostaje wykorzystane podczas planowania leczenia, zwłaszcza endodontycznego i ortodontycznego.
Zdjęcie w technologii 3D charakteryzuje się znacznie większą precyzją, której nie oferują obrazy w 2D. Pozwala w pełni oddać obrazowany obiekt w skali 1:1, dzięki czemu nie występują problemy z interpretacją otrzymanych wyników, które mogłyby przyczynić się do postawienia błędnej diagnozy.
Zdjęcie 3D najczęściej stosowane jest w leczeniu implantologicznym. Pozwala na określenie wysokości i szerokości wyrostka zębodołowego, są to niezbędne wartości, pozwalające zaplanować umieszczenie samego implantu. Jednak to nie jedyne zastosowanie RTG 3D zębów. W leczeniu endodontycznym umożliwia odnalezienie dodatkowych kanałów, wszelkiego rodzaju złamań i ewentualnych pęknięć, a także pozwala wykluczyć złamane narzędzia endodontyczne, znajdujące się w zębie. Z tak precyzyjnej metody badania korzystają również periodontolodzy i chirurdzy szczękowi.
RTG 3D zębów jest pomocne podczas planowania wielu zabiegów
Wirtualna rekonstrukcja umożliwia wcześniejsze zaplanowanie leczenia, któremu finalnie poddaje się pacjenta. Analogiczny sposób prowadzenia zabiegu pozwala uniknąć wielu błędów i niespodzianek, jakie może napotkać dentysta w trakcie pracy z pacjentem. Co bardziej istotne — każdą strukturę można ujrzeć bez zniekształceń i pod dowolnym kątem.
Zdjęcie zrobione w technologii 3D to także dodatkowa informacja dla pacjenta, któremu w prosty i czytelny sposób można przedstawić planowane leczenie. Dla wielu zrozumienie przebiegu podejmowanych działań, to mniejszy stres związany z samym zabiegiem.
Jak pacjent powinien przygotować się do RTG 3D zębów?
Aby badanie mogło przebiec bez zakłóceń, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Przede wszystkim, w trakcie nie można mieć żadnej biżuterii i okularów, wszelkiego rodzaju spinki i wsuwki również powinny zostać zdjęte. Jeśli pacjent nosi ortodontyczne aparat ruchomy lub korzysta z protezy zębowej, również konieczne będzie ich usunięcie (wyjątek stanowią aparaty i protezy mocowane na stałe). Istotny jest tylko rejon głowy i szyi, wszystkie rzeczy w kieszeniach lub biżuteria noszona na rękach, nie zakłóci przebiegu badania. Zanim lekarz przystąpi do wykonania zdjęcia, poprosi pacjenta o założenie fartucha ochronnego, a elementy pozostające w stałym kontakcie z jego ciałem, zostaną odpowiednio zabezpieczone jednorazową folią. Badanie przeprowadzane jest w pozycji stojącej lub siedzącej, a cały proces trwa zaledwie kilka sekund.
Badanie RTG wykonywane w technologii 3D jest szczególnie cenione przez lekarzy, ale i pacjentów, ponieważ przynosi wymierne korzyści dla każdej strony. Dentysta ma szansę odpowiednio przygotować się do planowanego leczenia, a badany zostaje dokładnie poinformowany, jak będzie przebiegnie cały zabieg.