Wszyscy wiemy jak ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa.
Jednym ze schorzeń, które należy skutecznie zwalczać, jest paradontoza (choroba przyzębia). Często klasyfikowana jest do tej samej grupy co zapalenie dziąseł i stanowi formę choroby dziąseł, która może wpływać na inne obszary jamy ustnej, w tym na zęby oraz tkanki miękkie znajdujące się w ustach. Z tego powodu ważne jest zapoznanie się z objawami tej choroby oraz ze sposobami zapobiegania jej i metodami leczenia.
Chociaż porównuje się ją z chorobą dziąseł, paradontoza to zdecydowanie bardziej ekstremalny przypadek. Wszystko zaczyna się od nieleczonego zapalenia dziąseł, w którego miejscu może rozwinąć się paradontoza. Stopniowo wewnętrzne warstwy dziąsła zaczynają odsuwać się od zęba. Powoduje to powstawanie kieszonek dziąsłowych po obu stronach zębów. W tych miejscach gromadzą się resztki jedzenia, które czasem trudno jest usunąć podczas szczotkowania zębów, co powoduje infekcję dziąseł i cofanie się ich linii. W miarę cofania się linii dziąseł kieszonki powiększają się i może pojawić się ryzyko wypadnięcia zębów oraz wystąpienia innych poważnych schorzeń jamy ustnej.
Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za paradontozę jest płytka nazębna.
Gdy gromadzi się ona na zębach, dochodzi do infekcji dziąseł, co z kolei prowadzi do powstania stanu zapalnego. Inne, drugorzędne czynniki mogą również mieć wpływ na rozwój zapalenia dziąseł. W przypadku kobiet są to zmiany hormonalne spowodowane ciążą, menopauza lub inne zmiany w poziomie hormonów. Niektóre choroby – począwszy od cukrzycy, aż po zakażenie wirusem HIV – mogą wpływać na układ odpornościowy, powodując utratę elastyczności dziąseł. Nieleczone zapalenie dziąseł może ostatecznie doprowadzić do poważnej choroby, takiej jak paradontoza.
Niektóre leki doustne mają działanie niepożądane – zmniejszają ilość śliny, powodując suchość w jamie ustnej. Ślina chroni dziąsła i zęby, zmywając szkodliwe bakterie z powierzchni zębów. Jeśli codziennie myjesz zęby szczoteczką i czyścisz je nicią dentystyczną, a jednak nadal występują u Ciebie wczesne oznaki choroby dziąseł, musisz skonsultować się z dentystą i lekarzem, ponieważ może to oznaczać inne problemy zdrowotne.
Czy Twoje dziąsła krwawią po szczotkowaniu zębów?
Regularne szczotkowanie nie powinno powodować krwawienia dziąseł. Jeżeli jednak od niedawna używasz nici dentystycznej, lekkie krwawienie może się pojawić ze względu na występujące na początku podrażnienie dziąseł, które powinno szybko minąć. Jeśli nadal widzisz, że Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania zębów lub czyszczenia ich nicią dentystyczną, może to oznaczać wczesny etap zapalenia dziąseł. Inne objawy to opuchnięte dziąsła, przesuwanie się zębów oraz powstawanie kieszonek pomiędzy zębami a dziąsłami. Oprócz tego możliwe jest występowanie choroby dziąseł, która nie jest wyraźnie widoczna, w zależności od obszaru dotkniętego paradontozą. Regularne wizyty u stomatologa pozwalają zapobiegać rozwojowi choroby.
Co należy zrobić, gdy choroba dziąseł już się rozwinęła i potrzebna jest pomoc w zwalczaniu paradontozy?
Po leczeniu stomatologicznym dentysta może zaproponować Ci kilka rodzajów past do zębów, które zostały stworzone specjalnie z myślą o zdrowych dziąsłach. Również elektryczna szczoteczka do zębów pomaga zwalczać problemy z płytką nazębną. Jeśli sytuacja nie osiągnęła poziomu krytycznego, to naprawdę wszystko, o czym trzeba pamiętać (jednocześnie stosując odpowiednie metody zapobiegania powstawaniu płytki nazębnej). Jeśli jednak kieszonki dziąsłowe są bardzo duże i same nie powrócą do normalnego stanu, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, w celu odbudowy tkanek przyzębia. Jednak regularnie odwiedzając dentystę, można uniknąć tej konieczności.
Zapraszamy do naszej Kliniki na konsultację periodontologiczną ze specjalistą chorób dziąseł i śluzówek. Pamiętajmy tez o regularnych higienizacjach gdyż jak mówi przysłowie lepiej zapobiegać niż leczyć.
Źródło: Instytut Oral-B