Ortodoncja – 
Gabinet ortodontyczny Kraków

Ortodoncja najczęściej kojarzy się z korektą zębów (prostowanie zębów) ze względów estetycznych. Krzywe zęby, nieprawidłowy zgryz lub stłoczenie zębów przeszkadzające w codziennej higienie, to zwykle powody wizyty w gabinecie ortodontycznym. Celem leczenia ortodontycznego jest uzyskanie prawidłowego zgryzu oraz poprawienie estetyki uśmiechu.

Co powinieneś o tym wiedzieć…

Ortodoncja pozwala na uzyskanie pięknych, prostych zębów.

 

Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzane u dzieci mających zęby mleczne oraz mieszane: mleczne i stałe, oraz u młodzieży i dorosłych, którzy mają uzębienie stałe. Przywykliśmy uważać, że wady zgryzu można naprawić wyłącznie w dzieciństwie, a w ostateczności – we wczesnej młodości. Ortodoncja jest tutaj rozwiązaniem. Dlatego nie dziwią nikogo gimnazjaliści czy studenci w specjalnych aparatach, a widok kolorowych elementów na zębach nawet bawi. Warto jednak wiedzieć, że prostowanie zębów, jak popularnie nazywa się ortodoncję, nie ma na celu wyłącznie względów estetycznych, ale głównie lecznicze. I co najważniejsze – można, a czasem nawet trzeba, poprawić układ zębów nawet po 60-tce!

Leczenie ortodontyczne dorosłych ma nie tylko na celu poprawę estetyki zębów (stomatologia estetyczna), lecz często jest przygotowaniem do leczenia protetycznego, chirurgicznego czy implantologicznego. Choroby dziąseł i przyzębia nie eliminują pacjenta z leczenia ortodontycznego, ale narzucają konieczność współpracy z lekarzem od chorych dziąseł, czyli periodentologiem. To prawda, że aparaty ortodontyczne wyrównują zęby i naprawiają wady zgryzu. Mają za zadanie także usunąć ich konsekwencje, powodujące złe rozdrabnianie pokarmów, a także próchnicę, spowodowaną złym czyszczeniem zębów, często utrudnionym z powodu ich stłoczenia.

 

Czas leczenia ortodontycznego wynosi około 2 lat, a zależy oczywiście od wady – jej nasilenia i wieku pacjenta. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego, należy pamiętać o utrzymaniu efektów leczenia, do czego służą tak zwane aparaty retencyjne. Są to płytki lub cienkie druciki, niewidoczne podczas uśmiechu, przyklejane do zębów na pewien czas.
Do naszych gabinetów ortodontycznych coraz częściej przychodzą osoby po 30-ce, a nawet dużo starsze. Niedawno pewna 46-letnia pacjentka poprosiła o założenie aparatu z powodu nieprawidłowości zębowych, które wywoływały przeciążenia, a przez to paradontozę. Dla lekarza to prawdziwa satysfakcja spotkać tak świadomą pacjentkę, która gabinetu ortodontycznego nie potraktowała wyłącznie jak kosmetycznego. Choć to prawda, że w wyniku leczenia również fantastycznie poprawiła swój wygląd. Ortodoncja to nie tylko proste zęby, ale też pomoc w przypadku wielu dolegliwości i chorób.
Cennik leczenia ortodontycznego omówi z Tobą indywidualnie Twój lekarz. Może też zlecic Ci wykonanie RTG.

 

Coś dla fanów nowoczesnych technologii…

Aparat ortodontyczny, czyli aparat do prostowania zębów – jest ich tak wiele, że trudno się w tym zorientować. Spróbujemy jednak troszkę przybliżyć Ci tę tematykę.

Aparaty ortodontyczne dla dorosłych
Aparaty z zamkami metalowymi zwykłe lub samoligaturujące, czyli bez gumowej ligatury. Zamki i pierścienie metalowe są przymocowane do szkliwa zębów pacjenta na czas całego leczenia ortodontycznego.

Aparaty z zamkami estetycznymi
Są to stałe aparaty, które różnią się od metalowych tym, że zamki wykonane są z materiału ceramicznego w kolorze mlecznobiałym lub szafiru – są przezroczyste, idealnie dopasowane do szkliwa zębów pacjenta. Łuki są wykonane z drutu powlekanego w kolorze białym, a ligatury są przezroczyste.

Aparaty Invisalign
To komplet kilku przezroczystych nakładek – szyn, indywidualnie dopasowanych do zębów pacjenta, które nosić należy przez 20 godzin na dobę, wyjmując je w razie potrzeby, np. do jedzenia. Planowany efekt leczenia pacjent może zobaczyć już przed jego rozpoczęciem, dzięki specjalnemu oprogramowaniu komputerowemu.

Wybór rodzaju aparatu zależy od wady zgryzu, decyzję podejmuje lekarz ortodonta podczas konsultacji. Zasada jednak jest taka, że najczęściej aparaty wyjmowane stosuje się w okresie największego wzrostu, czyli do 13 roku życia, a aparaty stałe u pacjentów z ukształtowanym zgryzem.

Aparaty ortodontyczne dla dzieci (prostowanie zębów u dzieci)
Aparaty ortodontyczne dla dzieci dzielimy na wyjmowane i stałe.

Aparaty ortodontyczne wyjmowane to:

PŁYTKA SCHWARTZA
Aparaty ruchome składają się z płytki akrylowej oraz umocowanego do niej odpowiednio zagiętego drutu metalowego sprężystego. Nazywane są jednoszczękowymi aparatami czynnymi mechanicznymi i mają na celu – za pomocą sprężyn, wyciągów gumowych i śrub – kształtować łuki zębowe.

TWIN BLOCK
Aparaty czynnościowe zmieniają napięcie mięśni żwaczowych, mięśni warg, policzków i języka. Siły te są przenoszone na stawy skroniowo-żuchwowe. Są to tzw. aparaty dwuszczękowe.

Aparaty stałe
Czyli mocowane na stałe w jamie ustnej. Stałe aparaty ortodontyczne składają sią z pierścieni i zamków przyklejonych przez lekarza, pod odpowiednim kątem do szkliwa zębów pacjenta. Zamki stanowią punkt przyłożenia siły ortodontycznej i są przytrzymywane przez metalowy łuk poprowadzony w rowkach zamków ortodontycznych i przytrzymany ligaturą gumową. Pacjent podczas comiesięcznej kontroli ma wymienianą ligaturę i dopasowywaną indywidualnie grubość metalowego drutu – od najcieńszego, do mocniejszego w ostatniej fazie leczenia.

Ortodoncja pozwala pozbyć się wad zgryzu.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne podzielić można na kilka etapów:

  1. Plan leczenia – planując leczenie ortodonta w pierwszej kolejności ustali, czy nie występują przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego, zbada pozycje zębów, zdefiniuje, jaki jest rodzaj wady zgryzu, wskaże rodzaj aparatu ortodontycznego oraz kroki leczenia. To bardzo ważny etap leczenia ortodontycznego, ponieważ od poczynionych ustaleń w dużej mierze zależeć będą uzyskane efekty. W celu zdiagnozowania rodzaju wady zgryzu konieczne jest wykonanie co najmniej dwóch zdjęć rentgenowskich (dwa podstawowe rodzaje zdjęć to zdjęcie pantomograficzne oraz cefalometryczne). Konieczne może okazać się usunięcie zęba/zębów, wprowadzenie do łuku zębowego zatrzymanego zęba.
  2. Założenie aparatu – polega na naklejeniu zamków aparatu stałego na oba łuki zębowe. Proces trwa około godziny i jest całkowicie bezbolesny. Natomiast w niektórych przypadkach aparat ortodontyczny nie jest zakładany jednocześnie, a odstęp czasowy pomiędzy założeniem górnego i dolnego aparatu może wynosić nawet kilka miesięcy. Na marginesie warto dodać, że u osób rozpoczynających leczenie mogą pojawić się podrażnienia w jamie ustnej, wywołane przez zamki ortodontyczne. W takim przypadku pomocne może okazać się stosowanie wosku stomatologicznego. Objawy powinny ustąpić w pierwszych tygodniach leczenia. Natomiast aparat ruchomy wcześniej przygotowany jest w laboratorium protetycznym, podczas wizyty ortodonta umieści go w jamie ustnej, dopasuje, a także sprawdzi jakość wykonania oraz wyjaśni, jak należy go prawidłowo użytkować.
  3. Wizyty kontrolne – częstotliwość wizyt kontrolnych uzależniona jest od rodzaju noszonego aparatu. W przypadku tradycyjnego aparatu stałego wizyty będą odbywać się co około 4-6 tygodni.
  4. Usunięcie aparatu – podczas wizyty usunięte zostają zamki ortodontyczne, a także pozostały na szkliwie klej. Po zdjęciu aparatu ortodonta powinien wykonać przegląd stomatologiczny. Natomiast w przypadku aparatu ruchomego wystarczy zaprzestanie jego stosowania.
  5. Retencja – to jeden z najważniejszych etapów leczenia ortodontycznego. Należy mieć na względzie, że zęby w ciągu naszego życia stale się przemieszczają. Retencja polega na utrwaleniu osiągniętych efektów leczenia. Wyróżnić należy dwa rozwiązania – retencję stałą, polegającą na przyklejeniu do wewnętrznej części zębów retainera, czyli metalowego drucika. Natomiast retencja ruchoma to noszenie płytki retencyjnej, która wyglądem przypomina szynę ochronną, jednak jej zadaniem nie jest przesuwanie zębów, a utrzymanie ich w konkretnej pozycji (osiągniętej po leczeniu).

          Należy zauważyć, że leczenie ortodontyczne to skomplikowany proces. Nie polega wyłącznie na dopasowaniu, założeniu, a następnie zdjęciu aparatu. To zespół czynności, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie zamierzonych efektów. Z pewnością warto jest oddać się w ręce wykwalifikowanego specjalisty.  W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Należy stosować przeznaczone w tym celu narzędzia m.in. szczoteczki, nici. Warto również wprowadzić pewne modyfikacje w diecie. Zrezygnować z jedzenia pokarmów twardych, a także ciągnących się.

          Czy aparat stały może być niewidoczny?

          Ortodoncja to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Wiele osób nadal jednak kojarzy aparaty stałe z metalowymi zamkami oraz kolorowymi gumkami. Obecnie można wybierać pomiędzy aparatami zewnątrzustnymi, wykonanymi z różnych materiałów, które są mniej lub bardziej widoczne. Fantastyczną alternatywę dla aparatów z metalowymi zamkami stanowi aparat z zamkami ceramicznymi lub szafirowymi. Z kolei INVISALIGN to metoda polegająca na prostowaniu zębów przy użyciu przezroczystych, wyjmowanych szyn. Natomiast klasyczny aparat ruchomy najczęściej jest stosowany przy leczeniu wad zgryzu dzieci i młodzieży. To pacjent sam zakłada i zdejmuje aparat, stosując się do wskazań ortodonty dotyczących czasu noszenia aparatu. W przypadku noszenia aparatu ruchomego bardzo ważna jest samokontrola. Efekty leczenia ortodontycznego będą uzależnione od systematyczności pacjenta.

          Skuteczność leczenia ortodontycznego

          Nie da się zaprzeczyć, że noszenie aparatu ortodontycznego to skuteczny sposób na prostowanie zębów. Ważna jest jednak samodyscyplina oraz ścisłe stosowanie się do zaleceń ortodonty. Leczenie ortodontyczne nie kończy się na zdjęciu aparatu. Sukces w dużej mierze zależny jest od retencji, dzięki której utrwalone zostaną osiągnięte efekty.

          W Studio Stomatologii Estetycznej SE+ mieszczącym się w mieście Kraków wykonujemy wszystkie metody leczenia ortodontycznego, pomagamy w nawet najbardziej skomplikowanych przypadkach.

          aparat ortodontyczny na rtg

          artykuł o leczeniu ortodontycznym